Yeni anne ve babalık görevini tadan genlerin en çok şikâyet ettiği bir konu olan bebek gazı problemi için burada sizlerleyiz. Bebekler bizler için en önemli varlıklardır. Onların sağlıklı ve mutlu zaman geçirmeleri için özellikle anneler her şeyi yapmaktalar. Fakat bebek gazı problemi için bazen bu biraz uzun sürebilir. Bebek gazına neden olan etmenler neler önce bir bunları öğrenelim. Bebeği beslerken doğru bir pozisyonda tutamamak, bebeğin beslendikten sonra çok hava yutması ve ayrıca gazını iyi alamamak, anne ve babanın acemiliği, bazı bebeklerde bağırsakların iyi gelişmemiş olması gibi durumlar rol oynamaktadır. Peki, bebek gazı problemi için ne yapmalıyız. İlk başta bazen inek sütü bebeğin gazına neden olabilir. Onun için inek sütü kullanan anneler inek sütü kullanımından vazgeçmeleri iyi olacaktır.

Bebeğe o zaman verilen mama da eğer gaza neden oluyorsa önce bebeğin doktoruna danışılıp mama değiştirilmelidir. Çok büyük biberonlar kullanılmamalıdır. Bu bebeğin sütü emerken çok hava yutmasına neden olmaktadır. Bu da bebeğin gaz sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Eğer bebek gaz sorunu başlamışsa ona emzik vermek iyi bir yöntem sayılabilir.

Eğer beslenme sırasında bebek için göğüs değiştirecekseniz bebeğin gazını da o zaman almanız iyi olur.
Bebeğin ayakları ve karnı arasına bir havluya sarılı sıcak su torbasına sarmanız iyi olur. Fakat dikkat edin bebeğinize zarar gelmesin. Ilık bir banyo yapınız bebeğinizin gaz sancısına iyi gelecektir. Bitkisel çaylardan olan rezene ve ıhlamur, papatya çayları her süt içtikten sonra bebeğinize vermeniz iyi gelecektir.