Dünyanın en değerli varlığı olan bebekler, hem anne ve baba için hem e yakın çevresi için mutluluk kaynağıdır. Bebeklerin gelişimini dikkatli gözleyen anne ve babalar bebeğinin diş çıkarması da mutluluk vericidir. Bu mutluluk bebek için sancılı bir dönemdir diş çıkarmaya başlayan bebekler birçok olumsuz durumla karşılaşır ve bu dönem anne ve baba için zor bir süreçtir. Bebeğinizin diş çıkardığının belirtilerini aşağıda liste halinde verdik bebeğiniz bu belirtilerin çoğunu taşıyorsa dişlerinin çıkacağına işaret eder

1.Ağzına bir şeyler almaya çalışması ve diş etleri bunu kaşımaya çalışması örneğin oyuncaklarını ağzına koyması ellini, sizin ellinizin yanağınızı ısırmaya çalışması gibi.
2.İştahsızlık bu dönemde bebekler iştahsız olur.
3.İshal bebekler bu dönemde ishal olurlar yediklerini içtiklerini çıkartırlar.
4.Kusma diş etlerinin patlamasına yakın olan bu dönemde intihap oluşur bebeklerde intihaba bağlı olarak kusma olur.
5.Ateş bebeğinizi ateşi sık sık çıkabilir buna dikkat edin yüksek ateş oluşursa doktora hemen götürün
6.Diş eti kanaması diş etlerin patlaması sırasında diş etleri zorlandığında kanama olabilmektedir.
7.Halsizlik, ağlama nöbetleri ağrıları olan bebekler çok ağlar ve yorgun düşerler mutsuz bebe moduna girmeleri normaldir.
8.Kulak ağrısı bebeklerin çoğu dişleri çıkmaya başladığında kulakları ağrır bunun belirtisi ise bebek sürekli elini kulaklarına götürür ve parmaklarını kulaklarının içine sokmaya çalışır ağrıdan
9.Salya akıtma diş çıkmaya başlar başlamaz salyalı bir bebeğiniz olur. Salya diş etlerinin patlaması sonunda oluşan sıvı kaybıdır. Bu durum da bebeğinize sıvı verin.
Bu sancılı dönemi anne ve baba birbirine yardım ederek bebeklerinin sağlık diş çıkarmasına yardımcı olabilirler.