Erkek çocukları eskiden dışarıya çıkıp futbol, basketbol gibi; kız çocukları da genel de evlerinde buluşup doktorculuk ya da evcilik gibi türlü türlü oyunlar oynarlardı. Ancak günümüze geldiğimizde sokaktaki çocuk sayısının oldukça düşük olduğu herkesçe malumdur. Bunun birden fazla nedeni var.

Öncelikle sokaklar, bugünlerde eskiden olduğundan çok daha fazla tehlikeli.

Bunu bilen ebeveynler çocuklarını dışarıya bu yüzden salmak istemiyorlar. Bunun yerine çocuklarının güvenli evlerinde, gözlerinin önünde oynamasını tercih ediyorlar. Bu durumda da çocukların karşısına bilgisayar oyunları çıkıyor. Ebeveynler çocuklarını bir yerden kısıtladıkları için, bilgisayar ve internet konusunda da bir o kadar özgür bırakıyorlar genelde. Sonuç olarak bilgisayar başındaki bir çocuk, sokaktaki tehlikelerden büyük derecede uzak durmuş olacaktır.

Aslında bu bir bakıma doğru bir yaklaşım. Zira uzmanların yaptığı araştırmalara göre bilgisayar oyunları çocukların zihinsel gelişiminde oldukça olumlu bir etki yaratıyor. Bunun yanı sıra zaten bilgisayarda oynamak, insanların vakitlerini zevkli geçirmesini sağlayarak daha mutlu olmalarına yardımcı olur. Geçmiş yıllarınızı hatırlayın, Mario oynarken ne kadar da eğleniyordunuz değil mi?

Araba park etme, Mario ve onun gibi birçok küçük yapımın bir arada olduğu internet siteleri sayesinde çocuklar günlerini hiç sıkılmadan geçirebiliyorlar.

İnternetin hızla gelişmesi bu tür yapımların ve bu tür yapımları insanlara sunan internet sitelerinin sayısının artmasına sebebiyet verdi. Birçok internet sitesi aile filtresi bulundurduğundan çocuklarınızın şiddet içerikli oyunlar oynamasının da önüne geçebiliyorsunuz.

Teorik olarak her şey güzel gözükse de, dışarı çıkmadan, arkadaşları ile bir fiil vakit geçirmeden büyüyen çocuklar ileride çok büyük psikolojik sorunlar yaşayabilirler. En basitinden karakterinin oturmaya başladığı dönemlerde asosyal olan bir çocuk, yetişkinlik döneminde insanlarla iletişim kurma konusunda büyük sıkıntılar yaşayacaktır.

Bu yüzden çocuklar hem evlerinde, ebeveynlerinin gözetimi altında bilgisayar başında; hem de dışarıda arkadaşlarıyla birebir iletişim kurarak, gerekirse kavga da ederek oyun oynamalıdır. Güvenlik konusunda sıkıntı çeken ve kuşku duyan ailelere tavsiyem, bizlerin de sokaklarda oyun oynadığımız ve başımıza bir şeyin gelmediği gerçeğini hiçbir zaman akıllarından çıkarmamalarıdır. Elbette çocuklarınızı sokağa saldıktan sonra peşini bırakın demiyorum, mutlaka ve mutlaka takip edilmelidirler.