Çocuklarda ayrılık sendromu ortalama bebeğin 8 aylık dönemde olduğu evrede görülmeye başlamaktadır. 0 – 3 yaş aralığında olan bir çocuğun kendi bakımını üstlenen kimselerden kopmaya başlaması ve üzerine sorumluluk yüklenmesi çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Ancak kendi bireysel gelişimi için çok önemli olan bu durum, özellikle 4 yaş sonrasında hâlâ devam ediyor ve çocuğun evden ya da anne ve babasından ayrılırken korku yaşıyorsa, bu durumda ayrılık sendromunun kronik hale gelmesi mümkündür.

Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Tavsiyeler bilgilerine de bakabilirsiniz.

Ayrılık Sendromu İçin Ne Yapılır?

Çocuklarda Ayrılık Sendromu Nedir? - Ayrilik Sendromu

Ayrılık sendromu yaşayan çocuklarda görülen en önemli nokta anne ve babalarından ayrılırken çeşitli sorunlar yaşamalarıdır. Genelde annelerine her anlamda bağımlı olan bu tür çocuklar, annenin kendilerinden ayrılması gereken durumlarda çok büyük tepkiler verirler. Ağlama, titreme, huzursuzlaşma gibi etmenler sık görülen durumlardır. Çocuğa telkinde bulunulmasına rağmen çocukta herhangi bir rahatlama söz konusu olmaz. Bunun yanında okula gitmek gibi alanlarda da zorluk yaşarlar.

Çocuklarda ayrılık sendromunu gidermek için anne ve babalar özenli bir şekilde davranmalıdır. Belirsizlikten kaçınmalı, çocukları ile ayrılık zamanlarında nereye gideceklerini ya da çocuklarının nerede olacağından kesin şekilde bahsetmeleri gerekir. Çocuğunuz için dönme saati söyleyin ve bu zaman aralığında mutlaka dönüş yapmaya özen gösterin. Çocuğunuzun çeşitli kaygılarını gidermek için onun kaygılarını anladığınızdan kendisinin haberdar olmasını sağlayın ve ağlama ya da huzursuzluk gibi belirtilerde kızmak yerine onun yanında olmaya özen gösterin.

Çocuklarda Sağlıklı Zeka Gelişimi İçin Tavsiyeler hakkında detaylar yazımızdadır.