Anne ve babalar olarak çok güçlü genlere sahip olduğunuzu ve çocuklarınızın da sizden aldıkları özelliklerle zeki olacaklarını düşünebilirsiniz. Fakat yine de çocukların zeka gelişiminin doğum anından itibaren desteklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte anne ve babaların tüm davranış ile tutumları çocuklarda sağlıklı zeka gelişimi sırasında önemli bir rol oynamaktadır.

Çocuklarda sağlıklı zeka gelişimi, hamilelik döneminde annenin beslenmesinden itibaren başlamaktadır. Bununla birlikte yapılan son araştırmalara göre annenin hamile kalmadan önceki beslenme alışkanlığı da çocukların zeka gelişiminde önemli bir yere sahip. Bebeğin zihin ve merkezi sinir sistemi gelişimi için gerekli vitaminlerin bu dönemden itibaren bilinçli bir şekilde alınması gerekmektedir.

Çocuklarda diş sağlığını korumak için tavsiyeler ile ilgili bilgilere inceleyebilirsiniz.

Doğal Beslenmeye Dikkat Edin

Doğal beslenmeden uzaklaştıkça çocukların zeka gelişimi de bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Hazır gıdalarda bulunan katkı ve koruyucu maddeler, çocukların vücut sağlığının yanı sıra beyin sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Çocukların zeka gelişimi için beslenme konusunda balık ve balık yağı tüketmeye özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Zeka gelişimini destekleyen faydalı yağlar, özellikle ceviz başta olmak üzere kuruyemiş, yumurta, zeytin ve zeytinyağında bulunmaktadır.

Çocukta var olan potansiyel zekanın ortaya çıkmasında ve gelişmesinde sevginin rolü de büyüktür. Bebeğin ilk doğduğu andan itibaren gelişim süresi boyunca anne ve babasından aldığı sevgi zekayı geliştiren en önemli etkenlerden biri olarak görülmektedir. Sevgisiz ortamda büyüyen çocukların zeka gelişimi sekteye uğramaktadır.

Trigliserid düşüren yiyecekler hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.