Hamilelik anne adaylarının en çok değer verdikleri ömürleri boyunca unutamadıkları bir zaman zarfıdır. Hayata yeni bir evlat getirmek hele bu duyguyu ilk yaşayan anneler için biraz korkutucu gelebilir bu da uykuların kaçmasına neden olabilir. Ama en güzel duygunun bu olduğu unutulmamalıdır. Gebelikte uykusuzluk problemleri nelerdir peki, ilk önceki zamanlarda hamileliğin heyecanına verilen düzensiz uyku problemi daha sonraki zamanlarda kendini daha çok belli etmeye başlayarak bu durumdan anne adayları tedirgin olmaya başlamışlardır.

Bebeğin anne karnında sürekli gelişmesi ve büyüme kat etmesi annenin kimyasal yapısı bozulur bu da düzensiz bir uykuya neden olur. Bir diğer neden ise hormonların değişim göstermesi de uyku problemini ortaya çıkartmaktadır.
Fakat bazen bebek yerinin belli olmamasından dolayı hareket halinde olur. Bu anne adaylarının uyumasına engel olmaktadır.

Fiziksel gelişimini tamamlamayan bebeklerde anne rahat uyuma karşısında zorluk çekebilir. Bu da uyku problemini ortaya çıkartmaktadır. Bazen doktorlar tarafından anneye verilen kesin bir talimat olan düzgün uyuma şeklide uyku probleminin nedenleri arasında sayılabilir. Örneğin yüz üstü yatmak bebek için çok tehlikeli bir durumdur. Bu anne adayı için korku dolu anlara neden olacağından anne adayı bu durum karşısında zorluk çekebilir. Uyku öncesi annenin çok fazla yemek tüketmiş olması da uyku probleminin bir nedenidir. Gün için de fiziksel olarak çok hareket etmek de uyku probleminde bir neden olmaktadır. Anne adayları bu durumlar karşısında korkmamaları gerekir zira bu durumu atlatmaları biraz uzun sürebilir.