Hamilelik o kadar gizemli bir durumdur ki, kimi zaman vücudunuzda harika değişiklikler meydana gelirken kimi zaman komik kimi zaman da korkutucu olanları ile karşılaşacaksınız. Doğum yaptığınızda vücudunuzun aşırı değişeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Angelina Jolie, Kate Hudson gibi ünlüler de hamile kalıyor üstelik doğumdan hemen sonra eski haline dönebiliyor. Biz ne kadar onları kusursuz sansak da o dönemde elbette onların da doğuma dair izleri kalıyor. Biz de sizler için hamilelikte vücudunuzun nasıl değişeceğini, ne gibi durumlar ile karşılaşacağınızı araştırıp, derledik. Hamilelik döneminde kan hacmi yüzde elliye yakın bir oranda artar ve bu da yüzde allık varmışçasına bir ışıltı sağlar.

Bu iyi haber! Kötü haber ise, artan östrojen hormonunun yüz ve vücutta sivilce yapabilme ihtimali. Hamilelikte yüzünüz şişer, alın, burun ve çene çevresinde gebelik maskesi ismi verilen bronz bir görünüm oluşur. Doğumdan sonra hızla kilo verirseniz de yüzünüzdeki kilolar birden gideceği için kırışıklıklar oluşabilir. Ancak endişelenmeye lüzum yok, zira en geç üç hafta içinde herşey normale dönecektir. Basen bölgesinde meydana gelen değişimler ise yüze oranla daha az ve geçici. Vücudun salgıladığı relaksin hormonu vücuda doğuma hazırladığı için, basen bölgesinin bir miktar yayılmasına sebep olabilir. Bir kısmı kalıcıdır ancak büyük bir oranda, altı hafta içinde basen bölgesi normale döner. Hamilelikte en büyük korkudur karın bölgesinde iz kalması.

Doğum dolayısıyla oluşan strias denilen, kırmızımsı ve esneme sebebiyle oluşan izler genelde göğüs altına ve alt karın bölgesine yerleşir. Lazer tedavisi ve zaman bu çatlakları zamanla soldursa da genelde kalıcıdır.