Hamilelik dönemine dair pek çok kadının korkulu rüyasıdır cilt çatlakları! Ancak hamile kalan her kadının cilt çatlağı problemi ile karşılaşacağı üzerine bir zorunluluk yok. Zira bu sizin cilt tipinize bağlı bir durumdur. Kalıtımsal olarak bazı kadınların vücutları daha esnektir bu da cilt çatlağı oluşmasına olanak tanımayacak olan bir faktördür. Ancak buna karşın kadınların %70’i cilt çatlağı sorunu ile yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Çatlakları tamamen engellemek mümkün değildir. Ancak yapacağınız bir takım egzersizler ve uygulayacağınız nemlendirici kremler ile olabildiğince azaltabilirsiniz. Genellikle hamileliğin 24. haftasından sonra daha sık görülmeye başlanan çatlaklar, önceleri kırmızıçizgiler halinde başlar ve zamanla beyaz ve buruşuk ya da derinin inceldiği çizgiler olarak kalır.

Bunları en aza indirgemek için hamilelik öncesinde fazla kilolar var ise, bir doktor kontrolünde ideal kiloya ulaşılmalıdır. Anne adayı sigara ve alkol kullanıyorsa, hamilelik öncesinde bırakmalı ve gebelik süresince kullanmamalıdır. Hatta kullanılan ortamdan derhal uzaklaşmalıdır. Hamilelik dönemindeki kilo artışı doktor takibinde gerçekleşmelidir. Hızlı ve aşırı kilo artışının önüne geçilmelidir.

Bu süreçte bol bol su içilmeli, hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. Gebelik süresince oluşan çatlaklara kakao yağı veya diğer doğal yağlar ile masaj yapmak kısmen de olsa yarar sağlayacaktır. Hamile olan kişinin annesinde veya diğer aile büyüklerinde çatlaklar görülmüş ise, kalıtımsal olduğu düşünüldüğünde, anne adayı bu konu ile ilgili bilgilendirilmelidir. Ayrıca erken yaşlarda görülen gebeliğin çatlaklara daya uygun olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.