Gebelikte folik asit en çok tavsiye edilen vitaminler arasında yer alır. Folik asit, B grubu vitaminleri arasında yer alır ve folic acid, B9, vitamin Bc , folasin folik asitin bilinen diğer adlarıdır. Folikasiti doğal olarak ıspanak, ceviz, yumurta, karaciğer, fındık, fıstık, ay çiçeği ve baklagillerde bolca bulunur. Ama sadece bu besinleri tüketerek hamilelikte folik asit ihtiyacınızı karşılamanız mümkün değildir.

Hamilelikte Folik asit eksikliği, bebeklerde anomali riskini azaltmak için gerekli bir vitamindir. Bu vitaminin her hamilelikte önerilmesinin asıl sebebi, folik asiti kullananlarda kullanmayanlara göre bazıanoalilerin daha çok görülmesinden kaynaklanıyor. Bu durum halk arasında bebeğin sırtında açıklık olarak da isimlendirilir. Folik asitten daha çok fayda sağlamak için folik asit kullanıma hamile kaldığınız zaman değil, hamile kalmadan 3 ay önce başlamanız gerekir. Ne zaman hamile kalacağınızı kesin olarak bilemeyeceğiniz için hamile kalma kararı alan kadınların o andan itibaren folik asit kullanımına başlaması gerekir.

3 ay içinde hamile kalmasanız bile folik asitin uzun bir süre kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Folik asit kullanımına hamileliğin 3. Ayı bitene kadar devam edilmelidir. Bazı günlerde içmeyi unutsanız bile herhangi bir sakınca oluşturmaz. Fakat doktorunuzun tavsiye ettiği dozda her gün kullanmanız sağlığınız için daha faydalı olacaktır. İnsanların günde 0.4 miligram folik asit alması ideal olarak söyleniyor.

Folik Asit Nedir?

Folik asit (Folat-polisin) B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu ad verilmiştir. Çünkü Latincede folum yaprak manasındadır. Herschel K. Mitchell ve arkadaşları bu vitamini, 1941 yılında ıspanak yapraklarında keşfettiler.

Folik Asit Eksikliği

Folik Asit Eksikliği sonucu megaloblastik anemi meydana getirir. Tropikal bölgelerde çok rastlanır. Bu eksikliğin başlıca sebebi protein-kalori eksikliğine dayanmaktadır. Normal beslenen insanlarda ancak sindirim bozukluğunda ve gebelikte görülebilir. Sarada kullanılan ilaçlar verilirken de bu vitaminin verilmesi gerekir. Bazı antibiyotikler (mesela Trimetoprim + Sulfamid kombinasyonları) bu vitamini yok edebilmektedir. Bira, şarap, rakı vs. fazla içen kimselerde bu vitamin eksikliği oldukça sık görülmektedir. Hamilelikte folik asit eksikliği için mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyun!

https://tr.wikipedia.org/wiki/Folik_asit