Hamilelikte saç dökülmesi genellikle yaşanan bir sorun değildir. Bunun aksine gebelik hormanları saçların daha güçlü ve kalın telli olmasını sağlamaktadır.

Saçlarınız bir döngüde uzar. Saçınızın yüzde doksanı herhangi bir zamanda büyümekte ve diğer yüzde 10’u dinlenmektedir. Dinlenme döneminden sonra saç genellikle dökülür ve yerine yeni teller gelir.

Hamile kadınlar genellikle hamile olduklarında daha kalın saçların tadını çıkarırlar. Böylece bu büyüme döngüsü dinlenme döneminde duraklar ve daha fazla saç tutmaya neden olur. Bununla birlikte, bazen kadınlar hamilelik sırasında saçlarını kaybeder. Bu saç dökülmesi çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.

Hamilelikte Saç Dökülmesi ve Zayıf Beslenme Arasındaki İlişki

Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal Mi? Nasıl Önlenir? - Sac Dokulmesi 01

Hamilelik sırasında, beslenme ihtiyaçlarınız büyüyen bebeğinize uyacak şekilde değişir. MayoClinic’e göre, yetersiz demir alımı saç dökülmesine neden olur.

Yeterli miktarda protein almamak, bazı vitamin ve minerallerin yetersiz alımı gibi saç dökülmesine neden olan beslenme kaynaklı etmenlerde bulunmaktadır. Öte yandan, retinol A vitamini formu gibi bazı vitaminlerin çok fazla alınması da saç dökülmesine neden olur.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal Mi? Nasıl Önlenir? - Sac Dokulmesi 03

Hastalık ve Saç dökülmesi

Bazı hastalıklar saç dökülmesine neden olur. Bunlar, gestasyonel diyabet dahil diyabet ve cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkacak bir mantar enfeksiyonu olan saçkıran olur.

Yüksek tansiyon, anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olur. Bir hastalığın veya bir ilacın saç dökülmesine neden olduğundan şüphelenirseniz, bebeğiniz için zararlı olabileceği için doğum uzmanınıza danışmalısınız.

Hormonal Değişiklikler

Saç dökülmeniz, hamileliğinizin bir sonucu olarak yaşadığınız normal hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Vücut dramatik bir hormonal değişim geçirdiği her zaman, normal saç büyüme döngünüz durabilir veya düzensiz hale gelir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal Mi? Nasıl Önlenir? - Sac Dokulmesi 06

Bu da telojen effluvium veya aşırı saç dökülmesine neden olur. Telojen effluvium, hamileliğinizle ilişkili dramatik duygusal değişikliklerden de kaynaklanır. Bu durum genellikle müdahale olmadan iki ila üç ay içinde kendini düzeltir.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal Mi? Nasıl Önlenir? - Sac Dokulmesi 04

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi tıbbi bir acil durum değil, ancak beslenme eksikliği veya hastalık gibi altta yatan nedeni hem siz hem de bebeğiniz için ciddi olur.

Sonuç olarak, aşırı miktarda saç döktüğünüzü fark ederseniz doğum uzmanınıza danışın. Bu arada, saçınızı aşırı taramaktan veya saçlarınızı kırmanıza neden olabilecek sıkı bir at kuyruğu gibi sıkı saç stilleri kullanmaktan kaçının.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal Mi? Nasıl Önlenir? - Sac Dokulmesi 05