Küçük ev olarak kastettiğiniz yaklaşık 55-80 metre kare alanı olan ya da stüdyo tek odalı daireler ve 1+1 kastettiğimiz mutfağı salonun içinde olan dairelerdir.

Bu küçük odalı ve küçük evler için dekore ederken dikkat etmeniz gereken püf noktalar öncelikle çok fazla eşyaya sahip olmamanız sizin gerektiğinden fazla ya da işlevsel yönden aynı olan eşyalarınızı teke indirmeniz. Çok fazla ayrıntılı küçük parçalar evinizin dağınık görünmesine ve bir bütünlük yakalayamamanıza neden olur.

Eğer Amerikan mutfağa sahip bir salon içinde mutfağınız varsa mutfağınızı mümkün olduğu kadar toplu tutmaya özen gösterin şimdilerde moda olan tekli ve bir ikili koltukla ya da küçük l koltuklar ve pufuyla birlikte ayarlayabileceğiniz bir salon koltuğun üstüne koyacağınız bir dekoratif yada mekanın renklerine zıt bir 3 boyutlu iç dış kavramını gösterip odayı genişletmek için köşelerden koyacağınız aynalar küçük evlerinizin daha geniş gözükmesine neden olur.

Eğer mümkün olduğunca ıvır zıvırlarınızı dolaplarda saklarsanız geniz alanda gözükmemesin de yarar var. Unutmayın her zaman kalabalık bir görüntü ortamı daraltır.

Renklere gelecek olursak ev dekore ederken renk uyumu çok önemli bir kere perde kenarlarını acık ve koyu ton olmak üzere iki renkten kullanabilirsiniz. Duvarlarınızın bir tarafı acık renkten bir tarafı genellikle boş olan tarafını da hafif odadaki aksesuarların renginden olabilir bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz perspektif ve hologramlı desenler odaya genişlik katacaktır. Renk uyumu konusunda mavi pudra, keskin renk geçişleri yerine hafif pastel renkleri tercih etmeniz tavsiyemdir.