İyi bir eğitim sevgiyle başlar derler ya iyi bir erkek eğitimi de sevgiyle başlar. Erkek, sevdiği kadın için her şeyi yapar. Sevmediği, sıkıcı bulduğu eğitime bile tabi olur. Ona yavaş yavaş fazla sıkmadan ve sevgiyle, ilgiyle onu geliştirmek, istediğimiz seviyeye getirmek için uğraşmalıyız.

Erkeklerin en çok eğitim görmesi gereken alanlar farklı olmakla beraber, kendi partnerimizin eksikliklerini belirlemeli, kolaydan zora doğru ve belli zaman aralıklarında bunları gerçekleştirmeliyiz. Eğitimi sıkı tutmamak ilk zamanlar için önemlidir. Sonrasında bunu daha sık gerçekleştirmeliyiz. Asla suçlayıcı olmamalıyız. Sen bunları bilmiyorsun, öğrenmelisin tarzı saldırgan tutumlar yerine, gel bunu beraber yapmaya çalışalım, bizim için, ilişkimiz için bunları yapalım diyerek erkeği teşvik etmek gerekir.

Erkekleri başkasıyla kıyaslamak hem onları gücendirecek hem de asla eğitim görmek istemeyeceklerdir. Buna hiç gerek yok. Güzellikle ve erkeği karşımıza almadan, onu korkutmadan, sıkmadan eksikliklerini çok büyütmeden ama söyleyerek farkındalık oluşturmaya çalışmalı bunu kabul eden erkeğe eğitim verilmelidir.

Ödül, teşvik ve pekiştireç görevi göreceğinden erkeğin en çok sevdiği şeyler iyi düşünülmeli ve bunlar her yaptığı iyi bir eylem sonrası, yaptığı eylem için verildiği söylenerek verilmelidir. Eğitim kolay olmayacaktır, bunu unutmayalı ki karşımızdaki küçük bir çocuk değil bir erişkin ve bizim partnerimiz. Onu küstürmeden, mutsuz etmeden, gözünü korkutmadan bunları başarırsak hem kendimizi hem de onu mutlu etmiş oluruz. Böylece eksik olan edimler yapılır, ilişki daha da sağlam bir yolda ilerler.