Yalan, ilişkinin en büyük düşmanlarından. Genelde pembe ya da beyaz fark etmez, yalan söylendi mi güvenimiz kırılır, bozuluruz. Erkekler ilişkide sık sık yalan söyleyen taraftır. Belli konularda da daha çok yalan söylerler.

Korkular: erkekler, toplumsal kalıp yargılar gereği hep duygularını daha az dışa vurmaları söylenerek büyütülmüşlerdir. Bu kültürel kodlardan ve erkeklik genlerinden de kaynaklanır. Bu yüzden bu kadar baskı gören erkek özellikle de korku duygusunu belli etmemeyi öğrenmiştir. Küçükken hep korkak damgası yememek için eğitilen erkek sevgilisine de korkularını ifade etmemeyi, bunları saklamayı, bunlardan utanmayı öğrenmiştir. Erkekler belki de en çok bu konuda yalan söylerler. Bu yüzden de kadınlar, erkeklerin çok cesur olduğunu sanırlar. Ama onlar da normal insan olduğundan korkmaları gayet doğal iken bu konuda genelde ayıplanmamak için yalan söylerler.

Haklısın: Çoğu tartışmada taraflar seslerini çok yükseltir. Kadın daha çok konuşur daha az susar. Erkek sıkışmış hisseder. Haksız da olsa tamam sen haklısın deyip, pes edebilir. Oysa bu hem ona kötü hissettirir hem de bize üstelenilmiş, dikkate alınmamış hissini yaşatır. Bunun yerine sakince konuşmalı ve erkeği yalan söylemeye itmemeliyiz. Birbirimize odaklanmak yerine asıl soruna odaklanmalıyız. Bazen o kadar bunaltırız ki onları yalan söylemek zorunda kalırlar. Bunun yerine dürüstlükten ayrılmamak adına onu sıkmadan oturup konuşmalıyız.