Bir tabir vardır ya hani Kendine yalan söyleme diye öncelikle eski sevgiliye dönmemek için bu sözü iyice bir düşünmeliyiz. Kendimizi kandırmayı bırakmalı ve artık akıllıca davranmalıyız. Sürekli onun iyi olduğunu, iyi olacağını kendimize telkin etmeyi bırakmalıyız. Kendimize dürüstçe o seni hak etmiyor, seni üzüyor diyebilmeliyiz. Bunu mantık çerçevesinde değerlendirmeli, duygumuzu değil aklımızı kullanmalıyız. Bunu yaparken kendimize asla ama asla yalan söylememeliyiz.

Kimse vazgeçilmez değildir, evet kimse için bu kadar yıpranman gerekmiyor. Seni sevenlerle, seni üzenleri artık ayıklaman ve hayatından çıkaracakların listesini oluşturmanın zamanı geldi de geçiyor. Ya bunu şimdi yaparsın, ya da hayatına girmiş, girecek tüm erkeklere seni nasıl kötü kullanacakları ve üzecekleri tarifini açıktan vermiş olursun. Üst üste aynı hatalar seni uçuruma sürüklemeden kendine gel ve al eline kılıcını, savun ve koru kendini. Koru ki mutlu olmaya başlayabil. Unut seni bu kadar üzeni, bu kadar yıpratanı.

Ama onsuz yapamam, kocaman bir çocuk masalı. Onsuz yapamayacağımız dediğimiz o kadar kişi yokken o kadar iyi yaşayabildik ki bunu bile unuttuk. Çünkü her şey zamanla unutulmaya mahkûmdur. En güzel unutulmalar ise eski sevgililer için geçerlidir. Unutulup giderler ve bir süre sonra hayatımız o kadar mükemmel biri girer ki üzüldüğümüz zamanlar için artık üzülmeye başlarız. Nasıl o kadar da boşuna uğraştım diye. İçin için mutlu oluruz ayrık otlarından silinen hayatımıza bakıp. Bu yüzden hanımlar, eski sevgiliyi gelin eskitelim.