Evlilik, bu son zamanlarda sürdürülmesi zor ilişkilerin başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar özellikle de kadınların çoğunun erkeklere oranla evlilikte daha mutsuz olduğunu göstermiştir. Peki, mutsuzluk evliliğin kaderi midir, tabi ki, hayır. Bazen evlilikler o kadar güzel olur ki evliler ve yakın çevresindekiler de bu mutluluğu paylaşır. Mutlu evliliklerin sırrını bildikten sonra bunu uygulamak kalır geriye.

Öncelikle evliler, evlilik ilişkisi var diye asla her zaman aynı düşünmek, aynı şeyleri yapmak zorunda değildirler. Önemli olan özerk olan bu iki bireyin sevdiği şeyleri yaparken birbirine ters düşmemeye, birbirine saygısızlık etmemeye çalışmasıdır. Mutlu çiftlerin sırrı karşılıklı saygı ve özenden geçer.

Beraber yemek yemeye, oyun oyamaya, etkinliklere katılmaya, dışarı çıkmaya özen gösterilmelidir. Bunun mümkün olmadığı zamanlar anlayışla karşılanmalı ve evde beraber zaman geçirilmelidir.

Bir partner diğer partnerini mutlu etmeye çalışmalı, tartışma olduğu zaman sakinleştikten sonra oturup mutlaka konuşulmalıdır. Asla sorunlar göz ardı edilip saklanmamalıdır. Eninde sonunda tartışma nedeni olmakla kalmaz, bu sefer işin içine eskiden kalan o kızgın duygular karışır. Böylece daha kötü bir tartışma olma ihtimali yüksek olur. Mutlu evlilik hiç tartışmamak değildir. Tartışıp olumlu bir şekilde sorunları çözebilmektir.

Ne kadar kızgın olursanız olun asla cinselliği ertelemeyin. Cinsellik bir ihtiyaç olduğu kadar iki evli kişinin en yakın olduğu durumdur. Bireyler bunu kızgın olduğu kişiye karşı ceza aracı olarak kullanmak yerine barışma vesilesi yapabilirler.