Yıllar önce yakın ilişkiler dersinde işlediğimiz ve beni etkileyen bir konu vardı. Benlik sunumu ve imaj diye. İkisi de çok önemli olup iletişim kurduğumuz insanlarla farkında olmadan yaptığımız şeylere değinmekteydi. Kısaca anlatayım. İmaj bize ait olan ve karşıdaki kişide oluşturduğumuz izlenimler toplamıdır. Benlik sunumu ise, bizim karşıdaki insana kendimizi sunma, kendimizi göstermemizdir. Yani kendimizi başkalarına ne kadar gösterdiğimizdir. Bu konular ilk buluşma ve etkileme açısından hayati önem taşımaktadır. Örneğin aslında hiç kitap okumayan biri karşısındakine kitap isimleri söyleyip duruyor, okudum dediği kitapları sıralıyorsa imajını oluşturuyor ve benliğini farklı sunuyordur. İlk buluşmanız varsa ve etkilemeniz gereken biri varsa gelin ve bana kulak verin.

Çok heyecanlandın, elin ayağına dolaştı. Sakin ol ve derin derin nefes al. Rezil oldum diye düşünme. Çoğu erkek kendisinden etkilenen kadınları acayip çekici bulur. Bunu sorun etme. Bunun yerine kendine odaklanma ve karşıdaki bireye odaklan, panik olacak bir şey yok.

Sohbet ederken erkeğin gözünün içine bak, önceden düşündüğün soruları çok üst üste olmamak üzere ona sor. Onunla ilgiliymiş ama çok da önemsemiyormuş gibi davran. Yani olmasan da olur, ama olsan daha güzel olur mesajını ve imajını ver. Sağlam duruşunu ve otoriteni görsün ama kendini de iyi iade et.

Çok sevdiğin müzik grupları, sanatçılar ile ilgili konuşun. Kendini iyi benliğini güzel sun. İmajın iyi olsun ki ilk etkin asla unutulmasın. Onu iyi tanımaya ve ortak paydalarınızı söylemeye çalış, böylece sohbet iyice sarmalı ki o da kendini ifade etsin. İkiniz de benliğinizi çok net ifade etmelisiniz. Böylece iyi bir buluşma olacaktır.