İyi bir ilişki, kadın ve erkek fark etmez ikisinin de çabası ile mümkündür. Tek taraflı yapılan fedakârlıklar aşırı olursa ilişkiye zarar verebilir. Bunun yerine farklı zamanlarda yapılan ikili katkılar ilişkiyi çok daha iyiye götürür.

Asla kendinden ödün vermemelisin. Ne kadar seversen sev kişiliğinden, saygından, duruşundan, özgürlüğünden ödün verirsen hem üzülür hem de benliğine yara açmış olursun. Bunun yerine ikinizin ortak kararları olmalı. Ama bunun anlamı onun her istediğini, istediği zaman yapmak olmamalıdır. Ne tam fedakârlık ne de tam kendi başına buyrukluk. Ortayı bulmak gerekir. Saygı olmazsa olmaz kural, birbirinize saygılı olmanız çok önemli.

Mutlu ve iyi kalitede bir ilişkide kavgalar da olur tartışmalar da ama kişiler birbirini suçlamak yerine, birbirine saldırmak yerine, soruna odaklanır ve daha yapıcı olmaya çalışır.

Asla ama asla kıyaslama yapmayın. Sevgiliniz bir başkasıyla kıyaslamak hem ona acı verecek hem de onu düzeltmek yerine karşı saldırıya geçip size saldırmasına neden olacaktır. Ya da köşesine çekilip tamamen kendi kabuğuna çekilecek, sizden uzaklaşacaktır. Kıyaslama ikili ilişkilerde aslında çok sık yapılır. Yapılan araştırmalar ilişkinin bitmesinin belli nedenlerinden birinin de eşlerden birinin diğerini başkasıyla kıyaslaması, onu hor görmesi olduğunu bildirmiştir. Bu yüzden bu sakıncalı durumlardan kaçınıp sevdiğimiz insanı olduğu gibi kabul edelim. Ona ve kendimize iyi bir ilişki sağlayalım.