Bir çok gencin yeni gelişmekte oldukları zamanlarda korkulu rüyası olan sivilce ve aknelerin bir çok nedeni olduğunu söyleyen Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu özellikle saçı uzun olan bayanların ciltlerine saçlarının değmemesini ve yatarken de kesinlikle saçlarını toplayarak yatmalarını sivilce oluşumunu engellemek için tavsiye etmekte. Saç gün içerisinde cevre şartları ile kirlenmekte ve sivilceli cilt ile temas etmesi durumunda da sivilcelerin çoğalmasına sebep olduğunu vurguluyor.

Ciltlerdeki sivilceler için lavanta çayının oldukça etkili olduğunu bunun için hem içilerek hem de sürülerek uygulanan lavanta çayı kürünü kesinlikle tam ölçüsünde yapılması gerektiğini fazlasının fayda yerine zarar vereceğini her şeyde bir ölçü olduğunu söylemeyi ihmal etmiyor.

Cilt için yapılacak lavanta çayının kesinlikle bir tatlı kaşığı ve bir bardak su ile bir cezvede 7 8 dakika kaynatsınlar ve ılıdıktan sonra yudum yudum içsinler. Bir miktar kalan lavantayı da antibakteriyel ve antiviral olduğundan yüzde kesinlikle ovuşturmadan ve sürtmeden sadece sivilce üstüne bir pamuk ile sürülmesi yetecektir.

Lavanta çayının özellikle akşam yemeklerinden 2 saat sonra günde bir bardak olmak şartı ile 15 gün devam edip, bir hafta ara verilerek 10 gün daha kullandıktan sonra kesinlikle alışkanlık haline getirmemek gerekiyor.

Özellikle safrakesesi alınmış kişilerde oluşan leke ve sivilceler için ayrıca 100/100 doğal elma sirkesi ve maden suyu (soda değil) birer fincan olarak karıştırıp makyaj temizleme pamuğu ile sivilce üzerine 5-6 defa sürülüp günde 2 defa yapılması neticesinde ciltlerinde sivilceden eser kalmayacağını lavanta çayının da aynı zamanda alınmasında bir sakınca bulunmadığını açıkladı.