Burun yüzümüzün en belirgin uzuvu olup güzel bir buruna sahip olmanın önemi gerçekten çok büyüktür. Yüzümüzün estetik bir görünüm kazanması için burnumuzun şekli şemalı güzel olmalıdır. Estetik cerrahlar tarafından yapılan ameliyatların büyük çoğunluğunu burun ameliyatı oluşturmaktadır. Tıp dilinde burun estetiği ameliyatına rinoplasti denmektedir.

Buruna yeni bir görünüm kazandırmak amaçlı uygulanan bu ameliyatta burun ucu istenildiği gibi kaldırılıp indirilebiliyor aynı zamanda sivriltme işlemi de yapılabiliyor. İdeal bir bunun hem şık görünüme sahip hem de nefes almayı rahat yapmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı kişiden kişiye farklılık gösterip bilgisayar ile yapılır. Başarılı bir operasyon sonrasında gözle görülür değişiklik olmalıdır. Ama kesinlikle ameliyat yapıldığı başka kimseler tarafından saptanmamalıdır. Burun estetiği kesinlikle küçük yaşlarda yapılmamalı en az ergenlik çağında yapılmalıdır. Operasyon yapılmadan önce doktorunuzla beraber yüzünüze yakışacak bir burun modeli belirlemelisiniz. Genellikle ameliyat süresi 1-4 saat sürmekte olup kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Burun ameliyatından sonra çok fazla ağrı hissetmiyorsunuz ve birinci gün yüzünüze soğuk uygulama yapılıyor. Eğer bir şeyiniz yok ve kendinizi gayet iyi hissediyorsanız o gün akşam evinize gidebilirsiniz. Ama yine de işinizi sağlama alıp o geceyi hastanede geçirebilirsiniz. Yüzünüzde oluşan şişlikler için yüzünüze torba koyarak buz uygulaması yapabilirsiniz. Ve doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmalısınız.