Cilt, yıllar geçtikçe elastik yapısını kaybeder. Cilt elastik yapısını kaybedince kendini salmaya başlar. Cildin elastik yapısını kaybetmemesi için cilde düzenli bir şekilde bakım yapılması gerekir. Cildinize bakım yapmak için kozmetik ürünler kullandığınız gibi evde doğal ürünlerle hazırlayacağınız maskelerde kullanabilirsiniz.

Cildinize bakım yapmak için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Yağlı ciltler için yapılan maskeler ve cilt ürünler farklı olduğu gibi karma cilt tipleri için kullanılan cilt ürünleri farklıdır. Cilt tipinizi belirlemek için eczanede cilt analizi yaptırabilirsiniz. Cilt analizi yaptırdıktan sonra cildinize uygun maskeleri evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Cildi sıkılaştırıcı maskeler nelerdir, cildi sıkılaştırmak için hangi ürünler kullanılır, konusunu konuşuyoruz. Cildi sıkılaştırmak için kullanabileceğiniz maskelerden biri kabak maskesidir. Kabak maskesi yapmak için, kabağı ortasından ikiye bölüp birbirine sürtün. Kabağın içinden çıkan sütü cildinize sürüp, yarım saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize nemlendirici sürebilirsiniz.

Cildinizi sıkılaştırmak için ayva çekirdeği maskesi de yapabilirsiniz. Ayva çekirdeği maskesi yapmak için 2-3 adet ayvanın çekirdeğini cam bir kasede biriktirin. Üzerine yarım çay bardağı ılık su ilave edip bir gece bekletin. Jel kıvamına geldikten sonra cildinize sürüp yarım saat kadar bekletin. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Cildinizde ayva çekirdeği jeli kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada en az iki defa yapabilirsiniz.

Cildi sıkılaştırma için yaş maya maskesi de yapabilirsiniz. Maya zengin bir protein kaynağıdır. Yaş maya maskesi yapmak için cam bir kasenin içine 1 çay kaşığı maya koyup üzerine 1 yemek kaşığı süt koyarak krem haline getirin. Krem haline getirdiğiniz mayayı yüzünüze sürüp yarım saat yüzünüzde beklettikten sonra ılık su yüzünüzü yıkayın.

Yaş maya maskesi cildi sıkılaştırdığı gibi ciltten ölü deriyi atarak cildin nefes almasını sağlar. Cilde tazelik ve canlılık kazandırır. Ciltteki siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur. Yaş maya maskesinin en özel tarafı ise bütün ciltlere rahatlıkla uygulanabilir olmasıdır.

Cildinizin bakımını düzenli bir şekilde yapıp, beslenmenize dikkat ettikten sonra cildiniz uzun yıllar canlı ve taze kalacaktır.