Çilli bir yüze sahip bayanlar paniğe kapılmayan. Öncellikle çiller yaşamın erken evrelerinde oluşur. Yazın çok belirgin hale gelir ve kış aylarında da kaybolur. Çiller genellikle güneşe maruz kalan yüzlerde daha çok bulunur. İnsan olgunlaşınca elli yaşlarında bunlar kendiliğinden kaybolurlar. Ancak çillerin görünüşünden rahatsız bayanlar için güzel ve doğru bir makyajla bu sorunlarından kurtulmaları sağlanır. Şimdi gelelim bu makyajı nasıl yapacağımıza.
Çilli yüze çok makyaj sürmek ya da kalın tabakalar şeklinde sürmek marifet değil.

-Makyaj sürerken bunu ince sürülmesi çillerin daha çok kapanmasını sağlar. Ancak kalın makyaj sürülünce hele de yaz ayında isek terlemelerden dolayı makyajın akmasına neden olacak ve kötü bir görünüme neden olacaktır.

-Öncelikle yüze nemlendirici sürülmelidir. Daha sonra ince bir tabaka şeklinde fondöten sürülmelidir. Daha sonra ten renginize uygun pudra ile bunu daha iyi kapatabilirsiniz.

-Eğer lekeli bir yüze sahipseniz bu sizi oldukça rahatsız edecektir ama paniğe kapılmayın her şeye çare bulunduğu gibi buna da çere vardır. Yüzünüzdeki cilt lekelerinin rengine göre kapatıcılarla iyice kapatılır. Daha sonra isteğe göre makyaja devam edilebilir.
Yüzünüzde sivilceler çoğunlukta ise sadece sivilcelerin bulunduğu bölgelere yoğun bir şekilde kapatıcı sürülür. Kullandığınız fırçayı kalan yüze uygulamayınız. Makyaj kullanımında hijyen çok önemli olduğunu da unutmayınız. Yüzünüzdeki makyajı tamamladıktan sonra güzel makyajınıza uygun ve cilt tonunuza uygun ruj ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.