Saçlar hava kirliliğinden, kozmetik ürünlerden yıpranabilir. Yıpranmış saçlara, evdeki malzemelerinizle bakım uygulamak mümkündür. Doğal ve bitkisel karışımlarla saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. Doğal karışımlar olduğu için saçlarınıza herhangi bir zarar vermez. Saçlarını besler, canlandırır, parlak bir görünüm kazandırır.

İşte evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz maske ve bakım tarifleri:

Ballı Zeytinyağı Maskesi

3 yemek kaşığı zeyinyağı

2 yemek kaşığı bal

Zeytinyağı ve balı bir kase içinde 5 dakika karıştırın. İyice birbirleriyle özdeşleşmelerini sağladıktan sonra karışımı saçlarınıza sürün. Başınızı bone ile örtün. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. 15 dakikanın sonunda saçlarınzı yıkayın. Haftada bir uyguladığınızda saçlarınızın canlandığını ve hacim kazandığını göreceksiniz.

Zeytinyağlı Maske

5 yemek kaşığı zeyinyağı

2 yumurta

Yumurta ve zeytinyağını bir kasede çırpın. İyice çırptıktan sonra karışımı saçlarınıza uygulayın. Başınızı bone ile örtün. 15 dakika saçlarınızda kalsın ve ardından saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızın canlanması için haftada bir uygulayabilirsiniz.

Parlak Görünen Saçlar İçin

Bir fincan taze limon suyu veya sirke

Saçlarınızın parlak görünmesi için gerekli olan sadece sirke veya limon suyu. Banyodan sonra bu işlemi uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra sirke veya limon suyunu saçlarınıza uygulayın. Masaj yaparak saç köklerinize ulaşmasını sağlayın. İşlemin ardından saçlarınızı ılık suyla yıkayın. 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış Saçları Canlandırmak İçin Bakım

1 tane muz

5-6 damla badem yağı

Bu malzemeleri karıştırın ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. 15 dk bekletmeniz yeterli olacaktır. Saçlarınızın durulama işlemini ise maden suyuyla yapın. Sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Bu kürü haftada bir kullanabilirsiniz.