Doğru makyaj nasıl yapılır?

Bakımlı bir görünüm kazandıracak olan makyaj yerine zamanına göre dozunda yapılmalıdır. Makyaj, gelişigüzel boyanmak değildir. Makyaj yapmaya yeni başlamış bir hanımın önce uzman tüyolarını araştırıp öğrenmesi Doğru makyaj nasıl yapılır? sorularına cevap araması yapacağı makyajın amaca hizmet etmesine yardımcı olacaktır.

Cilt, saç hatta göz rengine göre makyaj yaparken kullanılması gereken renkler farklı olacaktır. Uyum içinde bir makyaj beklenenden daha harika bir sonuç verecektir. Fondöten kullanılacaksa cilt rengine uyumlu olmalı ve sünger yardımıyla temiz, nemlendirilmiş bir cilde, ince bir tabaka şeklinde uygulanmalıdır. Dudaklara da ince bir tabaka fondöten sürmek ruj için uygun bir baz oluşturacaktır. Fondötenden sonra hafif bir şekilde şeffaf pudra kullanılabilir.

Allık gece makyajında kullanılacaksa daha koyu renkte olabilse de gündüz kullanımında ten rengine uyan, yüzde elma şekeri gibi belirgin olmayacak bir şekilde, elmacık kemiklerinden yukarı, şakaklara doğru yumuşak bir fırçayla hafif dokunuşlarla sürülmelidir. Kullanılacak far ve eyeliner rengi saç ve kaş rengine yakın tonlarda olmalıdır. Kirpik dipleri de bir kalemler hafifçe belirginleştirilmelidir. Göz çevresine bulaştırılmadan kullanılan koyu renkte bir maskara gözleri olduğundan daha iri ve anlamlı gösterecektir.

Rujlar, doğal renklerde, dudak renginden bir miktar koyu bir tonda olan bir dudak kalemiyle dudakların çevresi belirlendikten sonra sürülmelidir. Koyu renk rujlar ince dudakları kalın, açık renk rujlar dudakları daha dolgun gösterecektir. Makyajda kaşlar da unutulmamalı, boşlukları bir kalemler doldurulmalı ve hafifçe renklendirilmeli ve fırçalanmalıdır.