Doğal boya yapımı ayrıntılarından bahsetmeden önce; doğal boya yapım ve kullanımının öneminden bahsetmekte fayda var. Güzelliğin adeta simgesi ve özellikle kadınların en çok değer verdiği şey olan saç aynı zamanda en çok değişim gösteren alandır. Hemen hemen tüm kadınlar son trendleri takip etmekte; saç renginde ve kesimlerinde değişiklikler yapma isteğinde bulunmaktadır. Bu yüzden de kadınlar sık sık kuaföre giderek saç boyama, saç rengi açma gibi yöntemlere başvurmaktadır.

Bütün bu yöntemler güzel görünmek için uygulanmaktadır. Bu tür işlemlerden dolayı yıpranan saçların düzenli bakımını sağlamak oldukça önemlidir.

Doğal saç bakım yöntemleri ile saçlarızın daha sağlıklı olmasını sağlarsınız. Doğal boyalar; önceden hamile kadınlara önerilmesine rağmen, artık sağlıklı yaşam ilkesine bağlı kalan kişiler tarafından da sık sık kullanılmaktadır. Aynı şekilde saçın rengini değiştirilmek istendiğinde saç boyasının kimyasal bileşenlerden meydana gelmesi nedeniyle de artık birçok insan doğal saç boyalarına yönelim göstermektedir. Çünkü doğal saç boyası tamamen istenilen renge ve sağlıklı saçlara kavuşmayı bir arada sağlamaktadır.

Evde Doğal Boya Yapmak

Aslında evde doğal boya yapmak konusu tüm kadınların merak ettiği bir konudur. Ancak cevap oldukça basittir; doğal saç rengi için doğadan ilham alınmalıdır. Bilinmelidir ki kına evde saç boyası yapmak için kullanılan ana maddedir. Doğal saç boyası elde etmek için soğan kabuğu kullanarak kırmızı tonları, yeşil çay eklenerek açık kahverengi ve papatya suyu ile sarı tonlarını kolayca bulabilirsiniz.

İlk olarak, doğal saç boyası tariflerinin temellerine bakalım. İstenilen renge bağlı olarak, ana malzeme ile formüle edilen baz boyaya bazı bileşenler ekleyin:

  • 1 fincan taze demlenmiş siyah çay kahve. Çay kaynar su ile hazırlanmalı. Piyasada bulunan herhangi bir normal siyah çayı seçebilirsiniz. 2 yemek kaşığı siyah çaya 1 yemek kaşığı kaynar su ekleyin ve yarım saat demleyin.
  • 1 çay kaşığı sirke. Bildiğimiz üzüm sirkesi
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağıdır. Doğal sızma zeytinyağı tercih edin.
  • 1 yemek kaşığı yoğurt. Her gün süt kullanarak evde kendiniz fermente edebilirsiniz.

Doğal boya yapılışı için verilen ana malzemelere istenilen renge uygun doğal ürünler eklenmelidir.