Son zamanların en çok tercih edilen saç stillerinden birinin kıvırcık saç stili olmasıyla birlikte en çok merak edilen soru ise evde kıvırcık saç modelleri nasıl yapılır? Evde farklı şekilde uygulanabilecek teknikler ile kıvırcık saçın enerjik görüntüsüne kavuşmak mümkün oluyor. Bu yazımızda, evde kıvırcık saç modellerinin nasıl yapıldığıyla ilgili detaylı bir anlatım gerçekleştireceğiz.

Örgü Yöntemiyle Saçları Kıvırcık Hale Getirme

Saça doğal bir kıvırcıklık katmak için akla ilk gelen yöntemlerden biri örgü yapmak oluyor. Hafif nemli bırakılan saçlar, saç kremi uygulandıktan sonra istenilen bukle yoğunluğuna göre örülmelidir. Dalgalı bir görünüm için tek örgü ya da iki örgü yapılmalıdır. Daha fazla bukle için daha fazla örgü yapmak istenilen görünüme ulaşmaya yardımcı olur.

Dalga Sabitleyici Kullanılarak Kıvırcık Yapma

Nemli olan saçlara bir miktar dalga sabitleyici kullanılarak da kıvırcık saçlara kavuşmak mümkün. Bunun için dalga sabitleyici uygulanan saçlar belirli tutamlar halinde parça parça alınarak belirli yönlerde bükülür ve bükülen tutamlar tokalar yardımıyla sabitlenir. Gece yatmadan önce uygulanan bu işlem sonrası sabah, istenilen şekilde buklelere kavuşulmuş olunur.

Evde Kıvırcık Saç Modelleri Nasıl Yapılır
Evde Kıvırcık Saç Modelleri Nasıl Yapılır

Kumaş Kullanılarak Yapılan Bigudi Yöntemi

Son zamanlarda oldukça popüler bir yöntem olan kumaş yardımıyla bukle yapımı da oldukça basit ve doğal bir yöntem. Saç uzunluğuna göre şeritler halindeki kumaşlar, nemli saçları belirli tutamlara ayırarak tek tek şeritlere sarılarak uygulanır. Bu işlem hangi yoğunlukta kıvırcık saç modeli isteniyorsa ona göre az veya çok şeritlere ayırarak tekrarlanır.

Fön Makinesi Kullanılarak Kıvırcık Yapma Yöntemi

Fön makinesi yöntemi, en çok uygulanan garanti yöntemlerden biridir. Nemli durumdaki saçlar tokalar yardımıyla kıvrılarak tutturulur ve ardından fön makinesi ile şekillendirilir. Bu yöntem kısa sürede kıvırcık saç modeli yapmak için pratik bir yöntem olarak bilinir.

Kıvırcık Saç Modeli Yapmak İçin Püf Noktalar Nelerdir?

Kıvırcık saç modeli doğru yapılmadığında özensiz bir görüntüye dönüşebilir.

Bunun için şunlara dikkat etmek gerekir;

  • Şekil vermeden önce saçlar nemli olmalıdır.
  • Kıvırcık bukleler oluştuktan sonra üzerinden tarak veya fırça ile geçilmemelidir.
  • Buklelerin uzun süre kalması için bukle sabitleyici ya da saç kremleri kullanılabilir.

Bunlara dikkat edildiği takdirde istenilen kıvırcık saç stilini ev ortamında kolayca uygulamak mümkündür.