Kişisel temizlik denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi de tırnak temizliğidir. Toplum içinde kılık kıyafet, saç, el ve yüz temizliği çok önemlidir. Estetik bir görünüme sahip olmak için tepeden tırnağa bakımlı ve temiz olmak gerekir. İş hayatından, ev hanımlığına ve her türlü mekanda tırnak temizliği önemlidir. Bakımsız, uzun ve temiz olmayan tırnaklar misafirlerinizi bile iğrendirebilir. Temiz ve bakımlı tırnaklara sahipseniz içiniz rahat olacaktır.

Özellikle bayanlar için tırnak bakımı oldukça önemlidir. Hem güzellik hemde yapılan yiyeceklerin hijyeni açısından hayati bir önem taşır.

Tırnak bakımı için sadece 3 adım yeterlidir…

1- Tırnak Kesimi

Tırnaklarınızı çatlamadan ve zarar görmeden kesmek en önemli konulardan birisidir. Çoğumuz tırnakları duştan önce kesiyoruz. Ancak duştan sonra tırnak keserseniz eğer tırnaklarınız yumuşayacaktır, böylece daha kolay kesim yapabilirsiniz. Çünkü kolay kesilmediği için tırnak makasını zorlayıp elinizden kaydırabilir ve bunun sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. En çok önerilen şekil oval kesimdir.

Ayrıca tırnaklarınızı keserken sıçramasını istemiyorsanız, kesmeden önce tırnak makasınızı ıslatırsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

2- Tırnak Törpüleme

Tırnaklarınızı kesme işlemi bittikten sonra törpü ile düzeltmelere başlayabilirsiniz. Evinizde doğal manikür ve pedikür yapmak istiyorsanız gül kokulu vazelin tırnak bakımı için idealdir. El tırnakları için kullanabildiğimiz gül kokulu vazelini ayak tırnaklarımız için de kullanabiliriz.

Eğer vazelin uygulaması yapacaksanız tırnaklarınızı bu uygulamadan sonra törpüleyin. Güllü vazelin tırnaklarınızı ve etrafını iyice yumuşattıktan sonra tınak törpüleme işlemine geçebilirsiniz.

3- Kütikül Temizliği

Bildiğiniz gibi kütikül, tırnağımız ile derimizin birleştiği noktada ikamet eder. Tırnak bakımı ve sağlığı için bu kütiküllerin kesilmemesi çok önemlidir. Çünkü tırnağı enfeksiyonlardan korur.

Eğer kesmek istiyorsanız tırnaklarınızı nemlendirmeniz gerekmektedir. Önce tırnaklarınızı nemlendiricilerle nemlendirin ve kütiküllerinizi temizleyin. En sağlıklı yöntem, kütikül temizleyici kremlerdir. Tırnak bakımı ve temizliği hakkında daha detaylı bilgi için yazının kaynağına buradan ulaşabilirsiniz: Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

En Çok Karşılaşılan Tırnak Sorunları ve Çözümleri

Tırnaklarda en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de tırnak mantarıdır. Tırnak mantarını tırnağınızdaki renk değişiminden teşhis edebilirsiniz. Tırnak mantarı yanlış yapılan bakım ve enfeksiyonel rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkar. Tırnak mantarı için tırnak cilaları, antibiyotik kullanımı çözüm sağlamaktadır.

Tırnak mantarı tedavisi el tırnaklarında 3-6 arası, ayak tırnaklarında ise 1 seneye kadar sürmektedir. Daha hızlı ve kesin çözüm için lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Yanlış ayakkabı ve yanlış tırnak kesimiyle oluşan tırnak batması en büyük sorunlardan birisidir. Doğru tırnak kesimi ve tırnak temizliği yapılmadığında çıkan bu soruna en hızlı çözüm doktor tedavisi ile olmaktadır. Tırnak batması ve bunların türevlerinde tırnağı iyice temizleyip baticon sürüp pamuğu yerleştirmek çözüm olabilir.

*Bu makaledeki bilgiler https://guzelliksirlarim.org web sayfasından derlenerek hazırlanmıştır.