Güzel yüz görünümü açısından göz kapakları ve göz çevresi oldukça önem arz ediyor. Göz kapaklarının sarkması, yaşlanmaya bağlı olarak gözlemlenen bir durumdur. Yaş arttıkça, göz kapaklarında da aynı oranda sarkma meydana geliyor. Farklı tedavi yöntemlerinin farklı işlem süreçleri bulunuyor. Göz kapağı için cerrahi operasyon geçiren kişilerde göz kapakları eski haline dönmüyor, göz kapakları sürekli olarak ideal şekilde duruyor. Eda Çabuk Horoz web sitesindeki bilgilerden bu içeriği derledik.

Göz Kapağı Operasyonu Kimler İçin Uygundur?

Blefaroplasti (göz kapağı estetiği), göz kapaklarındaki sarkmaların önlenmesi açısından fazla olan derinin göz kapaklarından uzaklaştırılması işlemidir. Göz kapakları, yaşlanma belirtilerinin daha erken bir dönemde başladığı yerdir. Bu cerrahi operasyon, gerekli muayeneler sonrası uygun bulunan erkek ve kadınlarda uygulanabiliyor.

Başka ciddi göz sorunlarınız varsa ya da iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek kronik rahatsızlıklarınız bulunuyorsa bunları da doktorunuzla muhakkak görüşmeniz önemlidir. Sağlıklı bir operasyon ve işlem sonrası iyileşme süreci için gereken önlemleri almanız gerekiyor. Göz kapağı ameliyatı Ankara ilinde birçok hastanede yapılabiliyor.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Yapılmaması Gerekenler

Göz kapağı estetiği yaptırmayı düşünenlerin, bu operasyon öncesinde yapmaması gerekenler şu şekildedir:

  • Göz kapağı estetiğinden 6-7 gün önce olan süreçte aspirin ya da benzeri ağrı kesici ilaçlar kullanmamak gerekiyor
  • Bu süreçte, sarımsak, zeytinyağı, bitkisel çaylar, zerdeçal, kırmızı biber, yeşil çay, üzüm gibi kan sulandırıcı ürünlerin kullanılmaması önemlidir
  • Hipertansiyon ya da göz tansiyonu olanlar için bu operasyon risk oluşturabiliyor, durumu doktor ile görüşmek gerekiyor
  • Tiroid ve göz kuruluğu rahatsızlıkları bulunanlar da bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekiyor

Göz kapağı estetiğinden 1 hafta önceki süreçte bu ürünleri kullanmamanız, belirtilen hastalıklara sahipseniz de doktorunuzla görüşmeniz oldukça önemlidir

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Göz Çevresinde Bir İz Kalıyor mu?

Göz kapağı estetiği, göz kapaklarının sarkmasını önleyen ve gözlerin düzgün bir görünüme sahip olmasını sağlayan işlemdir. Üst göz kapakları kapak kıvrımlarından kesiliyor ve sarkan dokuyu çıkarmak için kirpiklerin altından alt göz kapakları kesiliyor. İşlem sonrası, 1-2 hafta süre göz kapağında kalan izler kayboluyor ve kalıcı bir iz asla oluşmuyor.

Operasyon Süreci ve İyileşme Süresi Nasıldır?

Göz kapağı sarkmalarını önleyen cerrahi operasyon, hastanelerde lokal anestezi üzerinden yapılıyor. Operasyonun ardından bu bölgede 6-7 günlük bir süre boyunca hafif şişlikler ya da hafif morluklar gözlemlenebiliyor. Bunun nedeni, göz kapağı çevresinin oldukça ince yapıda olmasıdır. Öte yandan, şişlik ve morluk olsa da göz kapağının iyileşme süreci de oldukça hızlı gerçekleşiyor.

Operasyon sonrası göz kapaklarınızı koruyan bantlar göz çevrenize uygulanıyor. Bu koruyucu bantlar, görmenize bir engel teşkil etmiyor. Bunun yanında, operasyon sonrası ödem oluşumu riskini önlemek için soğuk su da gerekli yerlere uygulanıyor. Göz kapaklarını koruyan bantlar üzerinde operasyon sonrası bazı sızıntılar olabiliyor. 1-2 gün içerisinde yok olacak bu sorun için ani hareketlerden kaçınmak gerekiyor.

İyileşme süreci ortalama 1 ayı buluyor ve bu süre zarfında gözlerinizi direkt güneş ışığından korumanız gerekiyor. Dışarıda zaman geçirmeniz gerekiyorsa siyah gözlük kullanmanız tavsiye ediliyor. Doktorunuz, operasyon sonrası kullanmanız için merhem verebiliyor ve bu ürünü de belirtilen periyotlarla kullanmak iyileşme sürecini daha da kısaltıyor.