Hepimiz gerek Türk kahvesi gerek nescafe içeriz. Ama kahveyi sağlık açısından yararlı veya yararsız olduğu için değil, sadece canımız çektigi için veya uykudan uyanmak için içeriz. Acaba hiç düşündünüz mü kahvenin ne yararı var? veya kilo aldırıp/ verdirir mi diye?
Özet olarak bahsedecek olursak kahve kilo aldırmaz ama kahveye süt tozu, krema, tatlandırıcı veya şurup gibi maddeler koyarsanız kilo almamanız için hiçbir neden olmayacaktır. Kahvenin kendisi kilo aldırmaz ama içine konulan katkı maddeleri maalesef ki kilo almanızı sağlar. Çünkü kahve çekirdeğinde bulunan karbonhidrat ve yağ oranı çok düşük olduğundan kalorisizdir ve kilo aldırmayacaktır.

Sağlıklı bir bireyin günlük 12 çay kaşığı şeker alması yeterlidir. Hatta 12den az olursa daha iyi olur.  Eğer bir kişi kahvesine her gün tatlandırıcı,krema veya şeker gibi ilave maddeler koyuyorsa bu kişi 250 kaloriyi almış buda ayda 1 kilo almış demekle aynı şeydir. Ayda 1 kilo demek yılda 12 kilo demektir. Bundan dolayı olabildigince az krema veya tatlandırıcı kullanmamız gerekir.

Eğer şekersiz kremasız ve tatlandırıcısız kahve içerseniz değil kilo almanıza kilo vermenize bile yardımcı olabilir. Çünkü kahvenin içinde bulunan kafein metabolizmayı hızlandırır. Ve daha hızlı yağ yakımlarına eşittir demektir. Bu sayede vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacak ve vücutta bulunan şekerler parçalanarak enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Ve Şeker bittikten sonra vücutta şeker olmadığı için yağ tabakalarını eritmeye başlayacaktır. Ama dikkat edin kilo vereyim derken sağlınızdan olmayın!