Genç kızlara ilham veren pek çok saç modeli vardır. Bu saç modelleri arasında kısa ve uzun saç modellerine en uygun olan modeller arasında yer alan ve sıklıkla yapılan lüle saç modelleri nasıl yapılır? beraber öğrenelim. Birden fazla alternatif sunulan bu modelleri yapmak için öncelikle saçların temiz olması gerekir.

Elektrikli Cihazlarla Lüle Saç Yapmak

Kuaföre gitmeden evde lüle saç modeli yapmak için elektrikli cihazlardan faydalanmak gerekir. Maşa olarak adlandırlılan bu cihazlar belli bir ısı verilerek saçın lüle lüle olmasını sağlar. Yıkanan, taranan ve kurutulan saç tutam tutam alınarak bu maşaya sarılır. Her tutam bir kaç dakika bekletilir ve saç tutamı maşadan çıkartılır. Saçın tamamına uygulanan bu yöntemle saçlar lüle lüle olur

Eldeki İmkanlarla Lüle Saç Yapmak

Çok eskiden kullanılan bu yöntemde saç geceden yıkanır ve ıslak saç şerit şeklinde kesilen saçlar yardımı ile spiral şeklinde sarılır. Ertesi gün bu bez şeritlerden açılan saçlar lüle lüle olur.

Kuaför Destekli Lüle Saç Yapımı

Elektrikli cihazları bulunmayanların ve profesyonel destek alanların tercih ettiği kuaförler lüle saç yapımını gerçekleştirebilecek meslek firmalarıdır. Uzun süreli veya günlük lüle yapımında yüksek ısı veren cihazlarla ve saçın yönüne göre yapılan lüleler şık bir görüntü sağlar. Saçı lüleleri yaparken siyah toka veya çengeller ile saçı at kuyruğu, yan toplama modeli yapmakta kuaförler daha bilgili ve profesyoneldir.

Lüle Saç Modelleri Nasıl Yapılır?
Lüle Saç Modelleri Nasıl Yapılır?

Lüle Saçlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayattan çok özel bir davet amaçlı yapılan lüle saçlar sıradan bir görünüm dışına çıkılmasını sağlar. Bu nedenle lüleli saçlar dikkat çeker. Lüleli saç yaparken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlara lüleli saçı uzun süre kullanmayı sağlayacaktır.

  • Saçın temiz olması
  • Doğru taranması
  • Her saça uygun bir model olması.
  • Uzun yada kısa saçlarda da kullanılabilmesi
  • Lülelerin bozulmaması için sprey, veya jöle ile desteklenmesi
  • Lülenin genişliğinin ayarlanabilmesi
  • Kullanım zamanı bittikten saça zarar vermemesi için sonrası yıkanması gerekir.

Lüle saçlar düğün, davet, parti gibi durumlarda sıklıkla tercih edilen saç modelidir. Doğal durması için lüle dalgalarının aralarının açık bırakılması gerekir.

Lüle Saç Yapımı Masraflı Mıdır?

Özel saç yapımı kategorisinde değerlendirilen lüle saç bakımı kuaförlerde yapıldı mı diğerlerine göre daha maliyetlidir. Evda yapılması durumunda el emeği ve sprey dışında bir masrafı olmamaktadır.