Sevgili bayanlar makyaj olmazsa olmazlarındandır biliyorum. Peki, makyajı niye bu kadar çok sevdiğinize kendi bakış açımdan bir değerlendirmek istiyorum. Makyaj bir bayanın elbisesi gibidir. Daha güzel görünmek bazen olduğundan daha genç, bazen de olduğundan daha olgun görünmek, ya da yüzümüzdeki çeşitli güneş lekeleri, yanıklar, akneler, sivilceler için makyaja yöneliriz.

Makyajla çeşitli yüzdeki fazlalıklardan kurtulabilmek için de başvurulan en etkili yöntemdir. Örneğin burnu büyük olan insanlar makyajla burunlarını olduğundan daha küçük gösterebilirler. Nasıl mı bunun önemli sırları vardır. Gelin beraber bu sırlara bakalım.

Yüzümüzün tam ortasında olan burnumuz göze en çok çarpan organımızdır. Burnun büyük olması hoş olmayan bir izlenim yaratarak kişin kendini rahatsız hissetmesine sebep olabilmektedir. Burnun büyüklüğünü makyajla kapatır. Bunun için kullanacağı makyaj malzemelerinin parlak olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir.

Burnunuz genişse ve siz burnunuzun ince görünmesini istiyorsanız burnunuzun her iki yanına fırça ile kapatıcı ya da fondöten uygulayınız. Burnunuzun üst kısmına da kapatıcı sürünüz. Bu makyaj sırını günlük makyaj yaparak da uygulayabilirsiniz.

Burnunuz olduğundan uzun ise be bu durum sizi rahatsız ediyorsa burnunuzu olduğundan daha kısa göstermek için makyaj sırları vardır. Burnunuzun sadece ortasına kadar aydınlatıcı sürünüz. Burnunuzun uç kısmına iki kısma ayırarak kapatıcı ya da fondöten uygulayınız. Böylece burnunuz olduğundan daha kısa görünecektir.

Makyaj yaparken de güzel bir sır vereyim size. Açık renkler kullanacaksanız yüz hatlarınızı ön plana atmış olursunuz. Eğer ki makyaj malzemeleriniz koyu tonlarında ise yüz hatlarınızı geri plana atmış olursunuz.