Bazı kadın hastaları inançları gereği, bazıları ise daha estetik bir bakış açısına sahip olduğunu düşündüğü için estetik ameliyatlarda bayan plastik cerrahi arayışına girmektedir. Estetik ameliyatı olmayı düşünen kadınlar aslında doktor açısından cinsiyet ayrımı yapmamalarına rağmen, tercih ettikleri ameliyatın nasıl yapıldığını ve kendilerine ne şekilde bir çözüm getireceğini araştırmaya başladığında bir kadın cerraha muayene olmayı daha çok tercih eder. Bu durum Meme estetiğinde bayan plastik cerrah arayışı için de geçerlidir.

Hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında stres yaşadıkları ve heyecanlandıklarını gözlemleyebilen kadın cerrahlar, muayene ettiği hastaları ile empati kurabilmektedir. Bu durumda da kişilerin endişe ve beklentilerini daha rahat konuşabiliyorlar. Ayrıca hastaların ameliyat öncesinde sormayı unuttukları soruları da yine kadın cerrahlar hatırlatarak yanıtlamaya ve hastaların morallerini yüksek tutmaya devam edebiliyor.

Meme estetik operasyonları, kadınların göğüs dolgunluğunu artırmak için tercih edilen popüler bir cerrahi işlemdir. Bu şekilde kadınların aile ve sosyal yaşamda fiziksel olarak güzel görünmelerini sağlamak için daha çok Meme büyütme estetiği bayan plastik cerrah arayışı içinde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bayan plastik cerrahlarının bu konuda daha güzel gözlem yapabileceğini ve kendilerini daha iyi anlayabileceğini belirten hastalar, olumlu sonuçlar alabiliyor.

Günümüzdeki bazı bayan estetik cerrahlarının yaptığı açıklamalara göre, meme estetiği operasyonlarında kadınların daha çok kendilerini tercih ettiği ve bu konuda çok daha rahat olabildiklerini belirtiyor. Kadınların birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri ve bu konudaki deneyimleri sayesinde artık sadece meme estetiğinde değil, bayanların birçok estetik operasyonunda kadınları tercih ettiği gözlemlenmiştir.

Ülkemizde her geçen gün sayısı artan bayan plastik cerrahlarının estetik operasyonlara bakış açısı nedeniyle tercih edildiğini söyleyebiliriz. Meme estetiğinde kadın plastik cerrah arayışı belirttiğimiz bu durumlar sayesinde geçerliliğini de korumaya devam ediyor ve ayrıca yapılan araştırmalarla da desteklenmektedir. Günümüzde 100’den fazla bulunan bayan plastik cerrahı sürekli olarak bu tür durumlarla karşılaşıldığını ve kadın plastik cerrah arayışının sürdüğünü belirtmektedir. Bu durum meme estetik operasyonlarında da aynı şekilde tercih edilmeye devam ediliyor ve kadın plastik cerrahlar da yaşadıkları öyküleri hastalarıyla rahatlıkla paylaşabiliyor.