Özellikle Çin, güneydoğu Asya ve Japonya’nın güzellik sırrı olan pirinç suyu, yüzyıllardır etkili olan bir saç bakım yöntemidir. Pirinç ıslatıldıktan sonra ya da pişirildikten sonra ortaya çıkan nişastanın suyu, saçın daha pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Peki, pirinç suyu saç için nasıl kullanılır? Kısaca bir göz atalım.

Pirinç Suyunun Faydaları

Pirinç içerisinde %75 ve 80 oranında nişasta bulunmaktadır. Aynı zamanda B ve E vitamini, aminoasit, antioksidan ve bunlarla birlikte birçok mineral ve vitamin de yer almaktadır.

Faydaları ise;

  • Saçı onararak besler
  • Parlaklık sağlar
  • Pürüzsüz bir görüntü oluşturur
  • Saçın hızlı uzamasını sağlar
  • Saçı güçlendirir.

Tüm bunların dışında pirinç suyu cilde de birçok fayda sağlamaktadır.

Pirinç Suyu İle Saç Maskesi

1 su bardağı pirinci kirlerinden arındırmak için iyice yıkayın ve durulayın. Yıkamış olduğunuz pirinci süzün ve orta boyutta bir kap kullanarak 1 su bardağı su ile karıştırın. Su bulanık bir hale geldiğinde karıştırmayı bırakın. Bir süzgeç yardımı ile pirinci süzün ve pirinç suyunu ayrı bir yerde tutun. Oda sıcaklığında yaklaşık 12- 24 saat aralığında pirinç suyunu bekletin. Böylelikle pirinç suyu fermente olur ve tüm mineral ve vitaminleri ortaya çıkar. Beklenen sürenin ardından pirinç suyunu bir küçük bir kavanozun içerisine koyun.

Pirinç Suyu Saç Için Nasıl Kullanılır?
Pirinç Suyu Saç için Nasıl Kullanılır?

Pirinç Suyu Kullanımı

Saçınızı şampuan ile iyice yıkayarak temizleyin ve ardından durulayın. Durulanan saçın üzerine hazırlamış olduğunuz pirinç suyunu dökün. Elleriniz ile saçınıza ve özelikle derinize işleyecek kadar masaj yapın. Bu işlemin ardından 3 ila 5 dakika kadar pirinç suyunu saçınızda bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kimler Kullanmalı

Tüm saç dipleri için pirinç suyu kullanımı uygundur. Bazı kişilerde istisna olarak alerjik bir reaksiyon gözükebilmektedir. Bu yüzden dolayı bu maskeyi kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını araştırı. Onun dışında tüm saç tiplerinde, kullanım sebebi herkes için farklılık gösterse de bu maske rahatlık ile kullanılabilmektedir. Yalızca hafta 2 kez düzenli kullanım sonucu etkisi görülür.