Kadınlar retro giyim modellerini tercih ettikleri zaman makyaj olarak da aynı tarzı uygulamaya bayılırlar. Retro makyaj aslında çok zor bir makyaj değildir. Önemli olan retro tarzın sadece kıyafette ya da sadece yüzde uygulanması değil, bütün olarak uygulanmasıdır. 1960′ lı yıllara özel en güzel kıyafetler seçildikten sonra retro makyaj için en güzel renkler seçilmelidir.
Retro göz makyajında önemli olan beyaz tonlarda ve pürüzsüz bir cilttir. Koyu renk kapatıcılar kesinlikle uygulanmamalıdır. Porselen bir görünüm cilt üzerine en uygun fondötenler ve kapatıcılar ile sağlandıktan sonra 1960′ lı yılların en meşhur simgelerinden biri olan yanağa ufak bir ben yapılmalıdır.
Retro makyajın göz uygulaması kesinlikle yoğun kirpiklerden oluşmalıdır. Gerek göz kapağı gerek kirpikler iyi vurgulanmalı, göz olabildiği kadar ön plana çıkarılmalıdır.

Dudakların da aynı belirginliği taşıması gerekeceği için ruj seçimi mutlaka pembe veya kırmızı tonlarında olmalıdır.
Retro göz makyajı için ihtiyacınız olan malzemeler arasında en önemlisi krem yada kalın uçlu bir likit eyeliner olacaktır. Gözlerde istenilen vurgunun oluşturulabilmesi için bir de siyah kalem alırsanız yanınıza işlem tamamdır.
Cildin gereken pürüzsüzlüğü ayarlandıktan sonra aynı renkte bir göz kapatıcısı ile göz etrafına parmak uçları ile uygulama yapmalısınız. Kapatıcının fondötenden daha açık veya koyu olmamasına özen göstermelisiniz çünkü retro makyajda yüz rengi bütünlüğü çok önemlidir. Çekilecek eyelinerin kusursuz durması için bir far bazı olan primer yada kapatıcı göz kapağına da güzelce yedirildikten sonra likit sürülmeye başlanabilir. Uygulamayı kalın bir hat ile göz kapağının hemen üzerine yapmalısınız. Kuyruğa doğru hafif kalınlaşan bir eyeliner retro göz makyajı için şarttır. Genellikle kuyruk uygulaması tercih edilmez ama günümüz koşullarında bu çok da göze batmayacaktır. Yine kalın formda bir kuyruk ile eyeliner tamamlanabilir. Her iki göz içinde eşit miktarda eyeliner uygulandıktan sonra bir pürüz varsa rimel sürülmeden önce kulak pamuğu ile düzeltilmelidir. Siyah kalemi alarak gözlerinizin altına tam kirpik diplerine çok ince olmayan ama çokta kalın olmayan bir çizgi çekin. Kulak pamuğu ile hafif miktarda dağıtarak uygulamayı bitirmeden önce siyah kalemi gözlerinizin iç kısımlarına da yoğun olarak sürün. Rimelin suya dayanıklı veya 3 kat hacim veren türde tercih edilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Kirpikler ne kadar çok ve kalın görünürse retro tarz göz makyajı o kadar belirtilmiş olur. Kirpiklerin birinci kattan sonra kurumasını bekleyerek diğer katlar sürülmelidir. Alacağınız sonuçtan memnun kalmayacağınızı düşünüyorsanız takma kirpik kullanabilirsiniz. Türkan Şoray gibi bakışlara sahip olmak için takma kirpik ve göz içlerine beyaz kalem uygulayarak retro tarzın en mükemmelini yakalayabilirsiniz. Dudakların mutlaka kırmızı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca retro tarz demek kalın kaşlar demek olacağı için kaş rengine uygun bir kaş kalemi ile güzelce şekil vererek kalınlaştırılmalıdır.