Saç düzleştiriciler veya saç ütüleri, saçlarına şık bir görünüm kazandırmak isteyen kadınlar tarafından onlarca yıldır kullanılmaktadır. Doğrudan saça uygulanırlar ve ısıtıldıklarında, geleneksel bir demirin yaptığı gibi çalışırlar. 

Saçın uzunluğunu azaltan bu saç düzleştiriciler, düz bir şekilde birçok göze hitap eden çubuk üretir. Peki bu saç düzleştiriciler tam olarak nelerden yapılmıştır?

Saç Düzleştiricileri Tarihi 

Her türlü cihazda olduğu gibi, saç düzleştirici yıllar içinde değişime uğramıştır. Böylelikle, saç düzleştiricileri geliştirmek için kullanılan malzemeler de farklılaşmış ve değişime uğramıştır. 

Bugün kullandığımız ürünler genellikle seramikten imal edilmiştir, ancak daha önceki teknolojilerde alüminyumdan yapılmaktaydı. 

Saç düzleştiriciler 1870’lerin başlarında kullanılmaya başlandı ve bu ilk birkaç model ısıtmalı alüminyum veya metalden üretilmişti. 

Herhangi bir metal saç maşası ya da ütüsünü ısıttığınızda ve bunu saça uyguladığınızda, metal kısım saçları yakar ve hoş olmayan kokular çıkmasına neden olabilir

Saç Düzleştiricileri Önemi

Bugün hala saç düzleştiriciler için kullanılan çeşitli malzemeler vardır. Daha az pahalı olan türler bobin metalden yapılır. Bunlar için en yaygın bobin metal türü bakırdır. Saç düzleştirici cihazdan bakır daha sonra demirin başındaki bobinlerden ısıtılır ve bakır plakalar saçtan geçirilir. Bu tür saç ütülerine bobin metal ısıtıcıları denir.

Hususlar

Seramik kaplı plakalar daha kaliteli saç düzleştiricilerde kullanılır. Bu seramik malzemeler sadece saçlar için güvenli değil, aynı zamanda en iyi sonuçları verdiği için de tercih edilmelidir. 

Aslında, Sedu seramik günümüzde düz ütüler için en yaygın kullanılan ve dönüştürülen malzemelerden biridir. Birçok farklı stilde, modelde ve farklı ısıtma kapasitelerinde satılmaktadır, ancak hepsi seramik plakaların etrafında ortalanmıştır.

Kimlik

Saç düzleştirme ütülerinin daha kaliteli markalarının çoğunda kullanılan titanyum plakalar da vardır. Titanyum plakalar ısıyı eşit olarak dağıtır ve en doğru sonucu verecektir. Sıcaklığı doğru bir şekilde elde etmek için iyonların kimyasına dayanarak, bobin metal şeklinde veya TC yöntemiyle ısıtılabilirler. Bu ikinci durumda, seramik ile kaplanırlar.

Potansiyel

Saç düzleştiricileri plakaları, hangi malzemeden yapıldıklarına bakılmaksızın, bazen seramikten başka bir koruyucu kalkanla kaplanır. Bu kaplamalar, dayanıklı ve talaşlanmaya karşı dayanıklı ancak saç için çok büyük olmayan Teflon’dan olabilir. 

Turmalin ayrıca birçok plaka için kullanılan bir kaplamadır ve seramik kaplı plakaların kalitesine benzer ve saçlarınız için daha iyidir.