Çok sık olarak karşılaştığımız sivilce, genellikle ergenlik çağında başlayan ve tedavi edilmediği takdirde ciltte iz bırakabilen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla cildin yağ oranının yüksek olduğu bölgelerde çıkan ve kırmızı sivilce, siyah nokta şeklinde görülür. Yoğun olarak 12-18 yaş arasındaki ergenlik döneminde görülse de, her yaştaki erkek ve kadında görülebilmektedir. Toplumun %80’lik kısmında oldukça sık olarak görülmektedir. Ergenlik zamanında ciltte yağlanma oranı fazla olduğundan dolayı yağ bezeleri bozulmaktadır. Sonucunda da ciltte kızarıklık ve iltihaplı şişlikler oluşmaktadır. Genel olarak yüz, sırt, boyun ve göğüs bölgelerinde görülmektedir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler tedavi edilmediği takdirde iz olarak hayat boyunca kalabilmektedir.

Sivilce oluşumlarında sivilcenin büyük bir kısmı kıl köklerinin içerisindedir. Bezlerin içerisinde cilde açılan kanallar bulunmaktadır. Kanalların tıkanmasıyla sivilceler meydana gelmektedir. Yağ yapısında bulunan sebum adlı madde cildi korumaktadır. Sebum kıl köklerinden dışarı çıkamadığı zaman sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Maddenin birikmesi sonucunda cilt ölü hücrelerin atılmasını engeller ve gözenekler tıkanır. Bu durumda bakterilerin üremesi için ortam oluşmasına neden olur. İltihaplı durumun uzun sürmesi sonucunda sivilce patlar ve içindeki iltihap dışarı çıkar. Sivilce tedavisi uzun süreli olarak yapılan ve iyileşmesi sabır gerektiren bir cilt hastalığıdır. Eğer cildinizi çok fazla miktarda kaplamış, iltihaplı bir sivilce görünümü mevcutsa mutlaka cildiye doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Eğer cildinizde zaman zaman yağlanmadan dolayı sivilce oluşumu varsa, önemli olan cildinizi temiz tutmanız ve günlük olarak temizlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında düzenli beslenme, uyku çok önemlidir. Ciltte meydana gelen siyah nokta veya sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekmektedir. Bu durum sonucunda yaraya ve iz kalmasına neden olabilmektedir. İlk olarak cildinizdeki fazla yağlanma için PH değeri uyumlu bir sabun ile yıkanması oldukça önemlidir.

Size tavsiye edebileceğim ve takip ettiğim dogalcilt.com sitesi cilt bakımınız için oldukça yararınıza olacak bir sitedir. Belirttiğim site konular, açıklamaları, tavsiyeleri konusunda en iyi sitelerdendir. İlettikleri doğal yöntemler ile hem cildinize bakım yapabilir hem de gönül rahatlığıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Doğal yöntemler cildinize çok yararlı olacaktır.