Pek çok kişinin ortak sorunu olan sivilceleri hemen gidermek oldukça zor olduğu için bazı zamanlarda gizlemek gerekir. Fakat sivilceleri gizlerken iltihap kapmamasına ve büyümemesine de dikkat etmelisiniz. Sivilcelerinizi hafif sentetik bir fondöten yardımı ile kapatabilirsiniz. Ya da toz pudra kullanarak sivilcelerinizi gizleyebilirsiniz.
Sivilceler her zaman bir cilt sorunu olarak karşımıza çıkar. Bazı sivilceler sıkıntı ve stresten, bazıları cildin yağlı olmasında bazıları ise ergenlikten kaynaklanabilir. Nedeni her ne olursa olsun yüzümüzün olmayacak yerlerinde çıkan sivilcelerin sinir bozuculuğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu sivilceleri kapatırken kullandığınız kozmetik ürünlerine de dikkat etmelisiniz. Kötü ve kalitesiz bir fondöten ya da pudra sivilcelerinizin iltihaplanmasına ve daha da çoğalmasına neden olabilir.
Sivilcelerinizi kapatmak için önce özellikle sivilcelerinizin üzerine fondöteninizden birkaç ton daha koyu renkte bir kapatıcı sürmelisiniz. Onun üzerine ise bütün yüzünüze kendi fondöten renginizi uygulamalısınız. Böylece koyu rengin içe iticiliği sayesinde ortaya çıkan kötü sivilce görüntüsünün önüne geçilmiş olunur. Sivilcelerinizi kapatırken yumuşak dokulu kapatıcıları tercih etmeniz gerekmekledir. Fondöten ile gizlediğiniz sivilcelerinizin iyice yok olması için de güzel bir allık sürmelisiniz. Bu sayede sivilceleriniz gizlenmiş, kötü görüntüler önlenmiş olacaktır. Sivilceleri anında yok edemiyorsanız üstünü örtebilirsiniz. Sivilceleri makyajla kapatmak aslında oldukça kolaydır. Fakat bazı bayanlar koyu renk kapatıcının itici özelliği olduğunu bilmediği için onu uygulamaz. Sadece fondöten uygular ve bu da tam bir kapatıcılık etkisi göstermez. Kusursuz ve ipeksi bir görünüme ulaşmak sivilceleriniz olduğu zamanlarda bile mümkün. Yeter ki siz mucizelere inanın. Makyajın kapatamayacağı kusur, yapamayacağı değişiklik yoktur. Makyaj doğru uygulandığında kendi üzerinizde değiştirmek istediğiniz ne varsa kolaylıkla gizleyebilir ya da güzelliklerini ortaya çıkartabilirsiniz.

Biz kadınların belki de en büyük kozmetik sorunlarından biri, Akne (sivilce). Ergenlikle başlayan bu problem, kimi insanlarda erişkinlik döneminde de devam edip can sıkıcı olabilir. Elbette hepimiz pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteriz. Ama bazı durumlarda ne yaparsak yapalım, aknelerimizden kurtulamayız ve çare olarak düzgün bir şekilde gizleme ihtiyacı duyabiliriz. Bu yüzden de size bazı tavsiyeler vermek istiyorum.
Öncelikle bilinçli olmanız çok önemli. Dikkatsiz davranırsanız, yaptığınız makyaj yaralarınızı kapatmak yerine daha kötü gözükmesine sebep olabilir. Özellikle problemli cildinize kalitesiz ve yağ tabanlı makyaj ürünleri kullandığınızda, yaralarınız belki başlarda kapanmış gibi gözükebilir ama bu dikkatsizliğinizin uzun vadede yüzünüze daha fazla zarar vereceğini unutmayın.
Neler yapabileceğimize gelirsek eğer, bu yola girmeden önce ilk yapmanız gereken bir Dermatoloğa muayene olmak. Doktorunuz size tedaviniz için bazı ilaçlar ve kremler önerecektir. Sonraki süreçte cildinizi ölü hücrelerden kurtarmak için mineralli yüz Scrub’ı kullanmanızı tavsiye ederim. Gerçi bazı doktorlar bunu önermiyor çünkü bu temizleme ürünlerindeki parçacıklar bir bölgeden diğer bölgeye mikropları taşıyarak cildinizi yenilemekten çok, daha fazla sivilce oluşumuna sebep olabilir. Böyle endişeniz varsa eğer Scrub yerine, içinde parçacık olmayan maskeleri ve cilt temizleme jellerini kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.
Eğer ekstradan bir kozmetik daha kullanmak istemiyorsanız da, gün içerisinde yüzünüzü üç-dört defa yıkarsanız, cildinizdeki ölü hücreleri yine temizleyebilirsiniz. Cilt temizliği belki de makyaj yapmadan önce uygulamamız gereken en önemli adımdır diyebiliriz. Makyaja başlamadan önce cildinizin balık pulu gibi olmasını istemiyorsanız eğer, mutlaka yağsız ve cildinize uygun bir nemlendirici ile makyajınızın temelini oluşturmalısınız.
Kullandığınız ürünlerin mineralli ve dermokozmetik olmasına dikkat edin bizce. Mineral içeren kapatıcılar sivilcelerinizi gizlemede diğerlerine oranla çok daha başarılıdır.
Eğer cildiniz ciddi anlamda problemli ise kullandığınız kapatıcının sıvı, toz veya köpük formunda olmasına özen gösterin. Stickler pek fazla işinize yaramayacaktır.
Kapatıcınızı uyguladıktan sonra cildinize yine mineralli sıvı bir fondöten kullanmanız iyi olacaktır. Kullandığınız ürünlerin tonlarının birbirleriyle aynı olmasına da dikkat edin bir de.
İzleriniz fondöten sürdükten sonra da gözükmeye devam ediyor mu? O halde onları gizlemek ve makyajınızı sabitlemek için toz pudranızı makyaj fırçanız ile uygulayabilirsiniz. Eğer makyajınızı makyaj fırçası veya süngerle yaparsanız bu şekilde yaralarınız daha iyi kapanacaktır.
Son olarak da pudranızı, kulak ve boyun hizanızda kullanırsanız, makyajınız daha doğal ve mükemmel olacaktır.