Kahverengi veya siyah saçlarınız parlaklığını kaybetmişse, canlandırmak için salona gitme konusunda acele etmeyin. Bunun yerine tamamen doğal siyah çay ile boyama deneyebilirsiniz. 

Siyah çay, koyu renkli saçlara zengin, çikolata tonları ekler. Çay asidiktir, bu nedenle saçınızın kütikül tabakasını da sıkılaştırır ve pürüzsüzleştirir. Saçınızın parlaklığını koyulaştıran ve artıran bir boya yapmak için siyah çayı biberiye ve karanfil gibi otlar ile birleştirin. 

Mağazadan satın alınan renklendirme ürünlerinin aksine, bu çay boyasının güçlü bir kimyasal kokusu yoktur. Aslında, evinizin güzel kokmasına bile neden olabilir.

Siyah Çay ile Saç Boyama Nasıl Yapılır?

  • Büyük bir tencereye 2 bardak ılık su dökün. Tavayı ocağa yerleştirin.
  • Yedi torba siyah çay, 2 yemek kaşığı doğranmış biberiye ve 2 yemek kaşığı kekik yaprağını suya ekleyin. İsteğe göre, 1 yemek kaşığı karanfil veya ceviz kabuğu ekleyin. Her ikisi de boyayı daha koyu yapar.
  • Ocağı orta-yüksek ısıya getirin. Çay poşetlerini ve diğer malzemeleri 45 ila 50 dakika demleyin.
  • Çay poşetlerini sudan çıkarın ve atın. Süzgeci büyük bir kasenin üzerinde tutun. Sıvıyı süzgeçten kasenin içine dökün. Süzgeçte kalan bitkileri atın.
  • Karışıma 1 çorba kaşığı hazır kahve ve 1 çorba kaşığı limon özü ekleyin. İyice karıştırın, ardından çay karışımının soğumasını bekleyin.
  • Duşta çay karışımını saçınıza yavaşça dökün. Çay karışımına kökler ve ipuçları da dahil olmak üzere saçınızın tüm kısımlarına masaj yapın. Daha kapsamlı bir koruma sağlamak adına çayı saçınızdan geçirmek için sert bir saç fırçası kullanın.
  • Saçlarınızı 30 ila 60 dakika boyunca duş başlığı veya plastik bir örtü ile örtün.
  • Kapağı veya plastik sargıyı çıkarın. Her zamanki gibi şampuanlayın, sonra iyice durulayın.

Siyah Çay ile Saç Boyama İpuçları

Bu doğal boya en iyi kahverengi saçlarda veya daha koyu tonlarda sonuç verir.

Rengin daha iyi kalmasına yardımcı olmak için, saçınızı boyamadan sonra bir hafta boyunca durulamaktan veya düzeltmekten kaçının.

Çay boyası buzdolabında beş güne kadar saklanır.

Sarı saçlar için siyah yerine yeşil çay kullanın. Biberiye ve diğer bitkileri nergis, zerdeçal, papatya ve ravent kökü ile değiştirin. Bu bileşenler sarı saçları aydınlatır ve geliştirir.