Özellikle evde kendiniz hazırlayıp uyguladığınız siyah saç boyası saç yapısına daha iyi nüfus ettiği için çıkarması zor bir renktir çünkü saç foliküllerini bu kadar koyu hale getirmek için kullanılan kimyasallar doymuştur. Foliküller boyanın saç tellerinin derinliklerine nüfuz ettikten sonra koyu rengi tutarlar.

Siyah boyayı çıkarmak saçınıza zarar verebilir, özellikle de saçınızdan çabucak çıkarmak istediğiniz zaman. Fakat siyah boyayı, saçlarınız hasar görmeden normalden daha hızlı çıkarmanın yolları bulunmaktadır.

Siyah Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Saçınızı içerisinde ağartıcı olmayan çamaşır deterjanı ile iyice yıkayın, renkliler için güvenli ve güvenilir bir marka sıvı deterjan kullandığınızdan emin olun.

Saçınızı iyice durulayın. Tüm deterjanın saçınızdan temizlendiğinden emin olmak için, normalden daha uzun süre durulamalısınız.

Saçınızı düzeltin: Çamaşır deterjanı gibi sert temizleyiciyi kullandıktan sonra, kurumasını önlemek için saçınızda kullanabileceğiniz en iyi saç kremini kullanmalısınız. İsterseniz bir sıcak yağ kremi de kullanabilirsiniz.

Siyah boyayı saçınızdan çıkarmak için bu işlemi günlük olarak tekrarlayın. Mutlaka, daha sert bir kimyasal işlemden veya ağartıcıdan uzak durun.

İpucu: Bazı profesyonel, kimyasal boya sökücüler, boyayı OTC ürünleri kadar zarar vermeden saçınızdan çıkarabilir. Ancak bu profesyonel tedavi için bir salona gitmeniz gerekmektedir.

Çamaşır deterjanı hile yapmazsa, bazı boyaları saçınızdan çıkaracağından şampuanınızla karıştırılmış birkaç damla mavi bulaşık yıkama deterjanı deneyin.

Kepek şampuanının saçları normal şampuandan daha hızlı çıkarmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Uyarı! Saçınızda kalıcı bir siyah saç boyası kullandıysanız, zamanla yıkamak veya durulamak yerine büyümesine izin vermeniz gerekir.

Siyah Saç Boyası Nasıl Çıkarılır? Evde Bulabileceğiniz Çözümler - Siyah Sac 03

Siyah boyayı ağartmaya çalışmak saçınıza ciddi zarar verir

Siyah saç boyasının saçtan çıkarılması zor olabilir. Siyah renk ultra doygun olduğundan, saç tellerinize yapışır ve saç tellerinizin derinliklerine nüfuz eder. Siyah saç boyasını çıkarmak, saçlarınıza yeni bir renk uygulamak kadar basit değildir.

Oluşabilecek herhangi bir hasarı azaltmak için saçınızın profesyonel olarak ağartılmasını düşünün.

Pigmenlerin Eşit Açıldığından Emin Olun

Giderek daha fazla renk ağartıldıkça saçlarınızın renk değiştireceğini fark edeceksiniz. Örneğin, saçlarınızın gölgeleri kırmızı veya turuncuya hatta beyaza dönüşebilir.

Siyah pigmenti eşit bir şekilde çıkardığınızdan ve saçlarınız açık bir renge ulaşıncaya kadar ağarttığınızdan emin olun. Fakat bunu evde tek seferde yapamayacağınız için biraz sabretmeli veya bir profesyonelden destek almalısınız

  • Turuncu renk kaybını azaltmak için saçınızı ağarttıktan sonra bir toner kullanın.
  • Doğal saç renginize yakın bir gölge kullanarak saçınızı renklendirin.
  • Renk koruyucu saç ürünleri kullanarak saçınızı yumuşatın.

Saçınızı ağartmak veya renklendirmek konusunda sorun yaşıyorsanız veya saç hasarından korkuyorsanız bir salonu ziyaret edin. Saç salonları, kendi başınıza satın alamayacağınız profesyonel çamaşır suyu ve saç rengi çıkarıcılar kullanacaktır.

İpucu: Piyasada koyu renk saçları temizlemek için özel olarak tasarlanmış bazı ürünler bulunmaktadır. Bu öğeleri seçerseniz, işleme başlamadan önce talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Siyah Saç Boyası Nasıl Çıkarılır? Evde Bulabileceğiniz Çözümler - Siyah Sac 01

Saç Rengini Açmak İçin Evdeki Çözümler mi Profesyonel Yardım mı?

Bazı ürünler, düzensiz renklendirilmiş saçlar veya yüksek ışıklı saçlar gibi belirli sorunları renklendirmek için tasarlanmıştır. Diğer ürünler tüm kalıcı renkleri temizler. Bu ürünler renk düzeltme, koyu pigmentleri çıkarma veya renk birikimini veya düzensiz renklendirmeyi sabitleme amaçlıdır.

Somon gibi omega-3 yağ asitleri ile balık gibi besleyici yiyecekler tüketerek saçınızın sağlığını yeniden kazanın. Baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, Fındık, kanatlı eti, yumurtalar ve az yağlı süt ürünleri de saç sağlınız için oldukça faydalıdır.

Uyarı! Siyah boyayı saçtan tamamen çıkarmak zordur. Bir stiliste danışmak veya rengin kendi kendine büyümesine izin vermek en iyisidir.

Saçlarınızı ağartmak saç tellerinizi zayıflatabilir ve saçınıza zarar verebilir. Saçlarınız incelebilir ve gerilebilir. Çünkü ağartıcı saçınızın dış katmanını soyar ve saç tellerini daha kırılgan hale getirir.

Birçok insan, siyah saçların siyah olmayan saçlardan farklı unsurlara sahip olduğu izlenimi altındadır. Aslında, tüm saç tiplerinin bileşenleri esasen aynıdır; saçtaki elemanların yapılandırılma biçiminde saklıdır, bu da dokudaki farklılıklara neden olur.

Çoğu zaman, kütikül adı verilen saçın dış tabakası, Siyah saçlar için diğer saç tiplerinden iki kat daha kalın olabilir. Siyah saç boyası diğer renklere göre saçların daha kuru olmasına neden olabilir, çünkü doğal yağ salgılarının daha sıkı kıvrılmış saçlara etkili bir şekilde nüfuz etmesi daha zordur.

Gri saçlar genel olarak renklendirmeye ve kimyasal işlemlere diğer saç renklerinden daha dayanıklıdır.

Siyah Saç Boyası Nasıl Çıkarılır? Evde Bulabileceğiniz Çözümler - Gri Sac Modelleri 09

Somon rengi nişanlık modelleri ilginizi çekebilir.