Vak saç modeli, günümüzde oldukça popüler bir model. Bu saç modeli 1920 yıllarında oldukça yaygın olarak kullanılırdı.      Ancak şimdi günümüzde de tekrar tercih edilen bir model haline geldi. Doğal bir dalga ile güzel bir görüntüye ulaşmayı sağlayan vak saç modeli, genellikle bir vak maşası yardımı ile yapılır. Vak saç modeli nasıl yapılır? sorusu en çok merak edilen saç modelleri arasında bulunan vak saç modelini merak eden kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır.

Saçta Vak Modeli Nasıl Yapılır?

Vak dalgası, aynı zamanda parmak dalgası olarak da biliniyor. 1920 yıllarının başlarında oldukça yaygın olarak kullanılan bu saç modeli, o dönemde daha ince saç tutamlarının dalgalandırılması ile yapılıyordu.

Ancak günümüzde tekrar kullanılmaya başlanan bu model, artık daha kalın saç tutamlarının dalgalandırılması ile yapılıyor. Vak modeli genellikle bak masası ile yapılıyor. Vak maşası modeli yapmak için izlenecek adımlar;

  • Öncelikle saçlar istenilen kalınlıklarda tutamlara ayrılarak maşa işlemi uygulanır.
  • Her zaman aynı yönde maşa işlemi yapılarak, birbiriyle aynı yönde dalgalar elde edilir.
  • Maşa işlemi bittikten sonra saçlar hafifçe taranarak vak görüntüsü elde edilir.

 Elde edilen dalgaların bozulmadan durabilmesi için herhangi bir sprey veya saç sabitleyici yardımıyla dalgalar sabitlenir.

Saçta vak modeli yapabilmek için en uygun yöntemin bu şekilde vak maşası yardımıyla yapıldığı biliniyor. Ancak pens yardımı ile de saçta vak modeli yapmak mümkün. Pens ile vak maşası modeli yapmak için izlenecek adımlar;

  • Öncelikle saçlar istenilen kalınlıkta tutamları ayrılır.
  • Daha sonra parmaklar kullanılarak sadece dalga verilir.
  • Yapılan her dalganın arasına pens takılır.
  • Bu işlem saça ıslakken uygulanır. Daha sonra saç kuruyana kadar beklenilir.
  • Kuruyan saçlar açılmadan önce sabitleyici bir sprey yardımı ile dalgalar sabitlenir.

 Daha sonra saç tamamen açılır ve taranarak vak modeli elde edilmiş olur.

Bu şekilde saça pens ile vak modeli vermek mümkündür. Ancak bu yöntemin, saça vak modeli vermek için kullanılan vak maşasına göre daha uzun sürdüğü biliniyor.

Vak Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Vak Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Kısa Saçta Vak Modeli Nasıl Yapılır?

Kısa saçta vak modeli de oldukça tercih edilen bir modeldir. Kısa saç dalgalı olduğunda daha hacimli duracağın için maşa uygulamadan önce saçları ayırdığınız tutamların daha kalın olması öneriliyor. Bu sayede kısa saçta daha güzel bir vak modeli görüntüsünün sağlandığı biliniyor.

Vak Dalgalı Topuz Modeli Yapılır Mı?

Saça öncelikle vak dalgası verildikten sonra istenilen yükseklikte toplanmasına vak dalgalı topuz adı veriliyor. Bu model genellikle topuz süngeri ile desteklenerek yapılır.

Vak Maşası Nedir?

Vak maşası, normal maşadan daha farklı görünür. Normal maşanın tek uçlu olduğu bilinirken, vak maşası üç uçludur. Saçlar bulunan uçların arasına girerek istenen dalga elde edilir.

Vak Maşası Fiyatları Nelerdir?

Vak maşası fiyatları, maşanın özelliklerine ve markasına göre farklılık gösterir. Genellikle vak maşası fiyatlarının 280 TL ile 4000 TL arasında değiştiği biliniyor.