Yağlı cilt bakımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü hormonal sebeplerden ötürü cildi doğal olarak yağlı olanların ciltlerine ayrı bir özen göstermesi gerekir. Aşırı salgılanan sebum yüzünden cilt gözeneklerinde genişleme meydana gelir ve bu durum da siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar. Yağlı ciltler doğal bakım tavsiyesi arayışında olanlar için evde uygulanabilecek çok sayıda işlem bulunmaktadır.

Yağlı cilt bakımında öncelikle cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Yağlı cildin temizlenmesinde, cildi tahriş edecek sert ovalama hareketlerini yapmamak gerekir. Cildin nazik bir şekilde temizlenmesi doğal bakım hususunda atılacak ilk adımdır. Yağlı cildin sebum üretimini dengelemek için günde iki kere nemlendirici kullanımı tavsiye edilmektedir.

Cilt rengini bitkisel yollarla evde açmak mümkün mü yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Evde Maske Yapımı

Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Önerileri Nelerdir? - Yagli Ciltler Icin Maske Yapimi

Yağlı ciltlerin sivilce oluşumunu engellemek için düzenli olarak haftada bir gün uygulanması tavsiye edilen doğal maske yapımı için kullanılan malzemeler şunlardır:

  • 1 adet kırmızı elma
  • 3 – 4 adet kayısı

Elma ve kayısıları suyu çıkana kadar ezdikten sonra temiz cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın ve ardından mutlaka nemlendirici sürün.

Sivilceleri önlemek için basit kurallara da bakabilirsiniz.

Yağlı Ciltler Bakım İçin Karbonat Maskesi

Karbonat ve limonun ciltte fazla bulunan yağı emmede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Yoğurt da cildin nem dengesini koruduğu için bu maskede bulunmaktadır. 1 çay kaşığı karbonat, yoğurt ve limon suyunu karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. Bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz.