Yağlı ciltler çabuk yaşlanmaması itibariyle bir avantaja sahipken, görünüm açısından parlak ve yağlı durduğu için rahatsızlık oluşturabiliyor. Tonik uygulamak cildi fazla yağdan ve kirden arındırır, gözenekleri sıkılaştırır. Günde 1 kez cildin temizlenmeye ihtiyacı vardır.

Maden sulu tonik: yarım fincan maden suyu ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Gece yatmadan yüzünüze pamukla sürün.

Elma sirkeli tonik: 1çorba kaşığı elma sirkesi, 8 çorba kaşığı maden suyu. Malzemeleri karıştırıp temizlenmiş yüze pamukla masaj yaparak uygulayın.

Gül sulu tonik: 4 yemek kaşığı gül suyu ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırıp gece yatmadan önce yüzünüze uygulayın.

Elma suyu ile tonik tarifi: 1 bardak su, yarım bardak elma suyu. Bunları karıştırıp yüzünüze masaj yaparak sürün. Gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Papatyalı tonik: Yarım kg. papatyayı suda kaynatın. Ilıyınca buz kalıplarına döküp buzlukta bekletin. Her gün yüzünüze bu buz kalıplarıyla masaj yapabilirsiniz.

Karbonatlı tonik: Karbonat akne oluşumuna neden olan bakterilerin oluşmasını önler. 1 tatlı kaşığı karbonatı 1 su bardağı kaynatılıp soğutulmuş olan suyun içerisine atın. Pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Kuruyunca yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

Limon toniği: 1 çay bardağı votka, 1 adet limonun suyunu karıştırın. Sabah ve gece yatmadan önce yüzünüze uygulayın.

Evde yapabileceğimiz birçok tonik tarifinden en kolaylarını sizlerle paylaştık. Kolay gelsin hanımlar…