Makyaj kadınların kusurlarını kapatmak ve kendilerini daha iyi hissetmek için kullandıkları bir araçtır. Ancak makyaj kusurları kapattığı gibi yanlış uygulandığında yaşlı bir görüntüye de neden olabilmektedir. Peki, nedir bu yanlış uygulamalar?

Yapılan hataların başında fondöten kullanmamak ya da gerekenden fazla kullanmak gelir. Hiç fondöten kullanmamak yüzü donuk, parlak ve yer yer kırmızı gösterirken; gerekenden fazla fondöten kullanmak yüzde kalın bir tabakaya ve olduğundan daha yaşlı görünmeye neden olur. Cilt sağlıklıysa pudralı, kuruysa sıvı fondöten kullanılması tavsiye edilir.

Yanlış allık kullanmak da kadınların sıkça yaptığı makyaj hatalarındandır. Doğru allık uygulamasında az miktarda allık elmacık kemiklerinin yukarısına doğru sürülür. Allık rengi ise ten rengi ve kullanılan rujun rengine doğru seçilir. Örneğin; beyaz ve buğday tenli insanlar gül pembesi ve şeftali renklerini tercih etmelidir. Esmerler ise mercan, portakal, bronz tonları tercih etmelidirler.
Dudak kalemi ve rujun farklı renklerde olması da önemli bir makyaj hatasıdır. Dudak kalemi ile dudak çevresine çizilen kalın kontur dudak çevresindeki kırışıklıkları daha belirgin hale getirir ve yaşlı bir görüntüye neden olur. Buna engel olmak için dudak kalemi ve rujun aynı renkte ve mümkün oldukça doğal tonlarda olması gerekir.
Gözün alt kısmına beyaz kapatıcı sürmek de yaşlı görünmeye neden olan bir hatadır. Doğru olan ten renginde kapatıcı kullanmaktır.

Bir diğer makyaj hatası eyeliner ve rimelin gözün altına ve alt kirpiklere uygulanmasıdır. Bu uygulama gözaltındaki morlukları daha görünür hale getirir. Uygulanan koyu renk far gözü olduğundan şiş ve küçük gösterir. Buna engel olmak ve genç görünmek için açık ve tatlı tonlardaki göz farları tercih edilmelidir.

Makyaj hataları ile ilgili faydalı bir video