Bir kadının hayatı boyunca yılda ortalama 400 kere regl olduğunu düşünürsek bu zor zamanlara özel bir pantolon yapılması için geç kalınmıştı bile… Regl günlerinin şişkinlik hallerine uygun esnek kemer bölgesi, sızmaları göstermeyen antibakteriyel kumaşları ile dikkat çeken Reglanda pantolonların renk seçenekleri de var.

26437598

Markanın kurucusu Berrin Gören bir regl pantolonu yapmaya Mayıs ayında karar vermiş. Patent çalışmalarını İzmir’de tamamlamış ve İstanbul’da Çuval Giyim ile birlikte üretmeye başlamış.

“Reglanda, ”Regl” ve ”anda” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor; regl konusunun tabu değil konuşulabilir bir konu olmasını istediğim için marka isminde de geçirmek istedim” diyor. Bu cümle bile ne kadar cesur bir tasarımcı olduğunu kanıtlıyor aslında.

Berrin Hanım dünyanın bazı bölgelerinde, hala regl günlerinde, ailesinden tecrit edilen kadınlar görmüş, biraz araştırınca, ülkemizde ve hatta Avrupa’nın pek çok ülkesinde de kadınların bu doğal döngü günlerini sıkıntılı geçirdiğinin farkına varmış. “Tüm cesaretimi toplayıp, ”Regl” ile başlayan bir marka kurguladım ki ”ayıp”ı kırıp buna cüret etmek, inanın işin en zor kısmıydı” diyor.

26437602

Reglanda pantolonu, diğer normal pantolonlardan ayıran, birincil özellik, kemer bölgesi. Bu bölgede uygulanan esnek kemer konstrüksiyonu, adet dönemi şişkinliği halinde, esneyerek, hassas karın bölgesinde kemerin yapmış olduğu baskıyı azaltmayı amaçlıyor. Dışarıdan bakıldığında lastikli değil, gayet normal ve şık duruyor. Ama kasık bölgesinin sıkmadan sarmalanma ihtiyacına yanıt veriyor.

İkinci özellik, kumaştaki sıvı emilimini azaltıcı nanoteknolojik yüzey kaplama. Bu özel finisaj işlemi, herhangi bir sürpriz damlama halinde, sıvıyı hemen arka yüzeye geçirmeyerek bize zaman kazandırıyor. Bu, aynı zamanda, antibakteriyel olduğundan, koku oluşumunu da engelliyor ve de leke sökücü vs.. gibi kimyasal maddelere gerek kalmadan kolayca temizleniyor.

Berrin Gören ilk denemeleri kendi üzerinde yapmış. Ve gönül rahatlığı ile bir deneyenin bir daha vazgeçemeyeceğini anlatıyor: “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, biz kadınlar, hayatımızda yaşadığımız yaklaşık 400 adetten ortalama 1500 günümüzü regl olarak geçiriyoruz.

Bu zamanlarda ”normal” hissedip ”normal” şartlar altında olmaya ihtiyacımız var. Reglanda’nın ”eyvah arkama geçmiş mi” kaygısını azaltabileceğine ve aslında bu muhteşem döngüyü, baskısız şefkatle sarmalanarak daha huzurlu geçirmemize yardımcı olacağına inanıyorum.”

Reglanda pantolondan sonra sıvı geçirmez pijama ve iç çamaşırları da yapacak. Hedef Reglwear kategorisi oluşturmak.