Kadınlar günde averaj 20 bin sözcük kullanıyor; erkeklerin konuştuğu sözcük sayısı ise 7 bin. Yer azından bazı pop veri kitaplarının iddiası bu. Birçok ehlivukuf bu kitapları kök gösteriyor; sonunda kadınların dedikoduyla aktarılma geçirirken erkeklerin müzakere ihtiyacı duymaksızın, yapılması müstelzim hareket üzerinde yoğunlaştığına dayalı makro akıl güçlenmiş oluyor.

Peki, aşağılık akıllıcasına mu hep bunlar?

BBC Türkçenin haberine bakarak; konuşkanlığı ölçmenin birçok yolu benzer. İnsanları laboratuvara sokup belirlediğiniz benzeri laf için konuşmalarını isteyip bu konuşmaları kaydedebilirsiniz ya dahi ev ortamındaki günce konuşmalarını kaydetmelerini isteyebilirsiniz. Sonraları dahi konuşulan toplanmış lügat sayısını, kişilerin müracaat sürelerini, dostane sırasında herkesin kaç sefer müracaat sırası kullandığını yahut rastgele defasında averaj birçok lügat edildiğini hesaplayabilirsiniz.

Fark çokça alelade

Torunlar üzerinde yapılan 73 araştırmayı inceleyici Amerikalı araştırmacılar, kız çocuklarının erkeklerden henüz aşkın sayıda kelime konuştuğunu; ancak aradaki farkın çokça hoşur olduğunu ortaya koydu. Üste aradaki bu fark yalnız füru ebeveynleriyle konuştuğunda görülüyor, zat aralarındaki konuşmalarda ortaya çıkmıyordu. Yer önemlisi ise bu farkın hoppadak iki buçuk yaşına büyüklüğünde görülmesiydi; yani ihtimal bile bu vasıta becerisinin gelişimi bakımından kız çocukları ile koca çocukları arasındaki cevvaliyet farkını yansıtan eğreti bire bir olguydu.

Erkekler artık konuşuyor

Kollar ortada fazla bir farktan alay edilememektedir. Dallar arasındaki bu bayağı farka belen fail çalışmaya imza atan California Üniversitesi ’nden Psikolog Campbell Leaper, yaptığı dolgun analizde erkeklerin daha aşkın konuştuğu sonucuna vardı. Ancak yeniden aradaki ayırt azdı. Laboratuvar süresince konuşmaları amacıyla belli benzeri laf verilen gruplarda bu farkın alışılagelen yaşamdakinden daha çok olduğu gözlendi.

Leaper ’mağara bulguları, lengüist ve sosyal psikologların yaptığı onlarca araştırmada varılan sonuçları desteklemekteydi. her bir araştırmanın kuruluş tarzındaki farklılıklar kıyaslamayı yumruk kılmakla birlikte, yalnız iki araştırı kadınların erkeklerden daha çok konuştuğu sonucuna varırken 34 araştırmada erkeklerin kadınlardan elan aşkın konuştuğu ortaya kondu.

Kadınlar az farkla önde

Kaydetme zorluğu yüzünden ölçümü yeryüzü el olanlar, hakikat yaşamdaki konuşmalardır. Bu handikabı sürümü olmak üzere Texas Üniversitesi ’nden ruh bilimci James Pennebaker özel tıpkısı alet geliştirdi. Bu elektronik vasıta cihazı mahsus sürelerle devreye girerek 30 saniyelik kayıtlar yapıyordu. 2007 ’dahi yayımlanan araştırı, BENDE ve Meksika ’da dolaşma içindeki 17 saatlik cingöz kalma süresinde kadınların 16.215, erkeklerin ise 15.669 lafız konuştuğunu gösterdi. Aradaki ayırt esasen çok küçüktü.