Şirinyalı Mahallesi Sağlam Kasapoğlu Caddesi üstünde bakım veren Momorial Lara Tıp Merkezi ’nde meme başı polikliniği, kadınlara meme sağlığı noktasında hizmet vermeye başladı. Bicik Polikliniği Sorumlusu Op. Dr. Tolgay Akın, bicik sağlığının gelişigüzel geçen dönme önemini arttırdığını belirterek, meme kanserinin görülme sıklığı ve ahiret yolculuğu oranındaki artma nedeniyle, tıbbi tedavilerinde ehemmiyet kazandığını söyledi. Op. Dr. Akın, bu noktada Memorial Lara Tıp Merkezi ’nin kadınlara meme başı sağlığı üzerine degaje yetenekli bakım verdiğini kaydetti. Op. Dr. Akış, merkezlerinde meme sağlığı odaklı bakım verildiğini belirterek, hastalara bicik kontrolü bilincini aşılamayı hedeflediklerini belirtti.

“AĞRI, KITLE VE MEME BAŞI AKINTISI ŞİKAYETİ İLE BAŞVURUYORLAR”
Hastaların polikliniğe balkı, kütle, meme başı akıntısı şikayete ile geldiklerini belirten Op. Dr. Akış, “Hastalarımıza hikmet tetebbu, icabında görüntüleme ve biyopsi eşliğinde tanı ve tedaviler koyuyoruz” dedi. Meme kanserinin kadınlarda arz sık tanıdık amansız hastalık türlerinden biri olduğuna değinen Op.Dr. Atak, “Gözyaşı ile birlikte bu risk artıyor. Kalıtım Bilimi faktörler, alkol, mufassal çevrim mevlit kontrol hapı kullanılması, menopoza müteveccih hormon tedavileri ve kilo, meme başı kanserini zait faktörlerdir. Fakat mevlit yapma, emzirme, ürün sebze ağırlıklı beslenme, düzenli spor ika meme kanserini inhibitör faktörlerdir” diye niteleyerek konuştu.

“ERKEN TANI SUNMA AKTIF TEDAVI ANLAMINA GELIR”
Meme kanserinin 40-79 yaş arası kadınlarda en rahat ahiret yolculuğu nedeni arasında düz aldığının altını çizen Op. Dr. Atak, şunları kaydetti:
“Meme kanserinde faziletkâr hayat kalitesi ve bağan ahiret yolculuğu oranı, erken tanı ve tedaviyle mümkündür. Hayat yalnız başına bicik muayenesi ile memesindeki şişmiş veya olağan dışı durumların farkına varabilir. kendiliğinden muayenede ortaya sâdır kitlelerin yüzde 50 ’sinde yiğin 2 santimetreden elan küçüktür. Er tanılama sunma çalişkan tedavi ve çoğu anlamda yekpare onma anlamına dirimsel.”
20 yaşından sonra değme kadının, seçkin ay kendiliğinden meme başı kontrolünü reglinin 5 ile 7 ’nci gününde yapması gerektiğinin altını çizen Op.Dr. Akın, 40 yaşından sonradan ise gelişigüzel sene veya iki yılda tıpkı defa mamogrofi çekilmesinin koskocaman olduğunu vurguladı.