Bayanlar aldıkları elbiselerde bazen desenlere ve çizgilere önem vermeden alırlar fakat bu o kadar önemlidir ki farkında olmazlar hiç. Kendinize elbise almayı düşünüyorsanız öncelikle bütün beden ölçülerinizi göz önünde bulundurarak almanızı tavsiye ederim . Farkında olmadan alacağımız yanlış bir parça ya da üzerimize tam olarak oturmamış bir parça bizi olduğumuzdan daha kısa ya da daha da kilolu gösterebilir. Bu yüzden beden ölçülerimizi tam bilmeli bize neyin yakışıp neyin yakışmayacağını kontrol etmeliyiz.

Çizgili elbise modelleri de dikkat edilecek modeller arasındadır keza boyu kısa olan hanımlar dikey çizgili elbiseleri tercih ederlerse boylarını daha uzun gösterme fırsatına sahip olurlar yok yatay çizgili desenlere sahip bir elbise edinirlerse tam tersi olduklarından çok daha kısa görünebilirler. Boydan elbiselerde dikey çizgiler her zaman çok daha avantajlıdır.

Elbiselerin üzerindeki desenler ,yazılara çizgilerin yönüne oldukça dikkat etmek lazım askıdayken sizin için pek göze çarpmayacak şeyler üzerinize giydiğiniz zaman kusur olarak kendini gösterebilir bu açıdan bu küçük ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Uzun boylu hanımlar bu dikey çizgili elbiseleri tercih etmezlerse de olur çünkü zaten bu desenin işlevi sizi uzun göstermektir ama daha da uzun görünmek istiyorsanız kullanabilirsiniz.
Davetlerde ,düğünlerde çizgili modeller biraz gündelik kaçabilir tabi bu durum kumaşa ve dikime bağlı olarak değişir fakat genel bir kanı olarak söylüyorum bunu bu yüzden öyle yerlerde çizgili elbiseleri pek kullanmazsanız daha şık durursunuz.