Pırlantaların değeri doğada ne kadar nadir olduğuna, fiyatı ise dört ayrı özelliğe bağlı olarak belirlenir. Çıplak gözle baktığınız zaman aynı görünse bile aslında hiçbir pırlanta bir diğerinin aynısı değildir. Aynı karat ağırlığına sahip iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu tamamen 4C verilerine göre değişir. 4C özelliği renk, berraklık, karat ve kesim gibi ayrıntıları içerir.

Farklı karatlara sahip pırlanta yüzükleri incelemek için ekocak.com adresini ziyaret edin.

Pırlanta Renkleri

Pırlantalar renksiz gibi gözükebilir. Ancak aralarında belli belirsiz ufak ton farkları vardır. Genel olarak pırlantalar ne kadar renksiz olursa o kadar değerli olur. Renksiz pırlantaların sayısı yok denecek kadar azdır. Çok belirgin renge sahip pırlantalarda az bulunur. Diğer yandan ‘’Fantezi Pırlanta’’ adı verilen pembe, sarı, mavi ve kırmızı gibi belirgin renklere sahip nadide pırlanta türleri de bulabilirsiniz. En iyi pırlanta rengi D harfi ile simgelenir. 

Pırlanta Berraklık Sınıfları

Her elmasın doğada kendine özgü bir karakteri bulunur. Onları özgün kılan, kristalleşme sürecinde içlerine karışan diğer minerallerdir. Doğanın parmak izi olarak da adlandırılan maddelerin sayısı, yapısı ve rengiyle büyüklüğü gibi detaylar elmasın doğallığını gösterir.

Doğal izler ne kadar az oluyorsa, pırlantanın ışık yansıtma özelliği o kadar yükselir. Bu sebeple, daha fazla değer kazanmaya başlar. Doğal iz taşımayan pırlantaların bulabilmeniz çok zor olduğu için içerisinde en az iz barındıranlar kusursuza yakın sayılır. Mümkün olduğu kadar SI ve üzeri berraklık derecesine sahip pırlantalar kullanılmalıdır.

Pırlanta Karat Ağırlığı

Pırlantaların ağırlıkları karatlar ile ölçülür. Karat ağırlığı, pırlantanın kolay ölçülebilir özelliği olarak görülür. 1 karat 0.2 gramlık standart bir ölçüye işaret eder. Karatlar, gramın 5’te 1’lik kısmına eşit olur. Her karat 100 eşit puana ayrılır. Örneğin, çeyrek karat 25 puandır ve 0.25 ct olarak ifade edilir.

Pırlanta Kesim Özellikleri

Pırlantanın üzerinde insan eliyle fark yaratan tek özellik kesimidir. Pırlantaların göz kamaştıran yapısı, kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojilere bağlı olarak değişir. Kesim hassasiyeti ve inceliği, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını da sizlere gösterir. Kesim ne kadar iyi olursa pırlanta parlaklığı, ışıltısı ve göz kamaştıran yapısı da artmaya başlar.

Doğru oranlarda ve doğru tekniklerle kesilen pırlantaların yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılır. Böylelikle taç denilen üst kısmından yayılma başlar. Derin kesimlerde ışığın bir kısmı pırlantanın ‘’külah’’ adı verilen alt kısmından kaçmaya başlar. Kesimin derin olmaması ışığın külahtan kaçmasına sebep olur ve pırlantanın yeteri kadar parlamaması gibi sorunları ortaya çıkarır. Bununla birlikte pırlantanın şekli ve kesim tekniği aslında birbirinden farklı şekilde ele alınmalıdır. Farklı kesimlere sahip özgün tasarımlı pırlanta yüzüklere ulaşmak isterseniz https://www.ekocak.com/pirlanta-yuzukler adresine göz atabilirsiniz. Koçak güvencesiyle sahip olabileceğiniz mücevherleri ister kendinizi ister sevdikleriniz için sipariş verebilirsiniz.