Tesettürlü olan bayanlar için gelinlik seçmek oldukça zor bir tercih. Bu özel ve anlamlı günde hem kendine özgü hem de baş örtüsü modeliyle dikkat çekecek bir gelinlik modeli bulmaları gerekiyor. Bazı tesettür gelinlik modelleri baş örtüsü ile ayrı satılıyor ve baş örtüsü modeli bir kuaför yardımıyla ayrıca hazırlanıyor. Bazı tasarımcılar ise baş örtüsü ile gelinliği birlikte tasarlıyor. ,

Tesettür gelinlik modellerinde kollar büyük önem taşıyor. El bileğine dek tamamen kapalı olan bu modeller, çoğu kez dantellerle dizayn ediliyor. Dantel kullanılmadığında ise saten veya ipek beyaz kumaş üzerindeki işlemeler omza kadar çıkılıyor. Baş örtüsü tercihi ise şüphesiz gelinliğin en önemli ayrıntısı. Baş örtüsü ile gelinliğin kalanı bir bütün olarak görünebilsin diye bazen gelinlikte kullanılan işlemeler ve desenler baş örtüsüne de ekleniyor. Örneğin gelinliğin eteklerine inciler eklenmişse baş örtüsüne de bu incilerden serpiştiriliyor.

Çoğu zaman baş örtüsünün kumaşının alt uçları gelinlik yakasından içeriye girecek şekilde hazırlanıyor ve boyna takılan göz alıcı bir takı ile bu görünüm tamamlanıyor. Ellerini de kapatmak isteyen gelinler için ise özellikle saten kumaştan üretilmiş eldivenler ön plana çıkıyor. Bu eldivenler de yine bileğe takılacak değerli taşlarla süslü bir bileklik ile tamamlanıyor. Tesettür gelinlik modelleri seçilirken modele ve gelinin yüzüne uygun makyaj seçimi de çok önemli. Saçlar kapalı olduğu için, yüz daha öne çıkıyor ve makyaj çok dikkat çekici hale geliyor. Bu durumda, baş örtüsünün de makyaj tonlarına uygun işlemelerle tasarlandığı oluyor.