Kadınların periyodik olarak her ay gördükleri adet döngüsü, yaklaştığı zamanlarda gerginlik hali yaratmaktadır. Bu gerginlik hali gün boyu etkili olabilmekle beraber günün yalnızca belli saatlerinde de görülebilmektedir. Adet döneminde gerginlik hissini azaltmak için öncelikle beslenme ihtiyacınızı doğru ve düzenli bir şekilde karşılamalısınız. İşlenmiş gıdalardan, yağlı yiyeceklerden, tuzlu yiyeceklerden kaçınması gerekmektedir. Bu dönemde kendinizi iyi hissedip vücudunuzun da gevşeyebilmesi için yapmanız gereken şeylerden biri, bol sebze tüketmektir. Baklagillerde sizin doğru beslenmenize artı koyacak besinlerdendir.

Ayrıca bu dönemde en üst noktaya çıkan şeker ihtiyacını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Her kadının adet döneminde ihtiyaç duyduğu çikolatayı minimum düzeyde tüketmelisiniz. Çikolata sizin şeker seviyenizi aniden yükselttiği gibi aniden de düşürecektir. Bu yüzden çok fazla çikolata tüketmek doğru değildir. Şeker ihtiyacını meyve yiyerek ya da taze sıkılmış meyve suları içerek giderebilirsiniz.

Kafein içeren gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız. Vücudunuzun adet dönemindeki gerginliğinin azaltmak için uykunuzu düzenli bir hale getirin. Erken yatıp erken kalkın. Bu düzeni bir süre sürdürmek sizin daha zinde uyanmanızı sağlayacaktır. İyi ve vaktinde çekilmiş uyku sizi gergin değil rahat uyutup rahat uyandıracaktır. Evde yapacak bir şey bulamıyorsanız vaktinizi sporla değerlendirin. Yürüyüşler yaparak daha sakin ve rahat bir gün geçirebilirsiniz. Dinlendirici müzikler, slow müzikler dinlemeyi tercih edin. Ve bu dönemde alınganlık üstünüzde olduğu için, her şeyi de kafanıza takmayın.