Ağız Kokusuna İyi Gelen Şeyler

Ağız kokusu günümüzün ciddi sorunları arasında yer almaktadır. İnsan, doğası gereği sürekli iletişim içerisindedir ve ağzında oluşabilecek bir koku kişiyi toplumdaki saygınlığından geri itebilir. Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları tıbbi müdahaleler gerektirmekte, bir kısmı ise önlemler alınarak giderilebilmektedir.
Ağız kokusuna iyi gelen şeyler saymakla bitmez. En basitinden örnek vermek gerekirse, restoranlarda sürekli karşılaştığımız karanfillerdir. Karanfil, acımtırak tadı ve kokusunun yanı sıra içerisinde bulundurduğu antiseptik ve antioksidan ile ağızda oluşabilecek bakteri ve mikropların çoğalmasını önler, hem de ağız kokusunu giderip sindirim sistemini de olumlu olarak etkiler. Karanfilin yanı sıra, yoğurt, tarçın, nane, maydanoz, kekik, fesleğen, yeşil çay, adaçayı gibi besinler de ağızda oluşabilecek kokuları gidermektedir.

Ağız Kokusuna İyi Gelen Şeyler

Ağız Kokusuna İyi Gelen Şeyler

Ağız kokusunu engellemek için bazı besinler kullanabileceğimiz gibi küçük önlemler alarak da bunun önüne geçebilir. Günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Dişler fırçalandıktan sonra mutlaka diş ipi ile dişin arasında kalan yemek artıkları gibi koku yapabilecek şeyleri söküp atmak gerekir. Her gece uyumadan önce gargara yapmak, ağız kokusunu giderme konusunda oldukça etkilidir. Bol bol su tüketmek böbreklerimize fayda sağlayacağı gibi, dilin kurumasını önleyip ağız kokusunun oluşmamasını da sağlamaktadır. Sağlık bize verilen en büyük hazinedir ve bunu korumak bizlerin elindedir. Ağız kokusu konusunda yediklerimize ve ağız sağlığımıza gerekli önemi göstermez isek büyük sorunlar, iltihaplar ve diş problemleri ile karşılaşmamız olasıdır.